W Lubinie II stopień zagrożenia pożarowego w lasach
LUBIN. Mapa zagrożenia pożarowego lasu ustalanego zgodnie z metodą IBL przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w 42 strefach prognostycznych, opracowywana jest codziennie. Na chwilę obecną w Nadleśnictwie Lubin, podobnie jak w Legnicy ogłoszony jest II stopień zagrożenia pożarowego.
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL uznało, że teren województwa dolnośląskiego ma obecnie małe zagrożenie pożarowe. Nadleśniczy zarówno w Lubinie, jak i Legnicy ogłosili zatem II stopień zagrożenia. To nie zmienia faktu, że trzeba mieć oko na tereny leśne. - Teren nadleśnictwa Lubin to 21 000 hektarów samych lasów. Pracuję w naszym nadleśnictwie 60 osób. Jesteśmy podzieleni terenowo na 13 leśnictw, w którym jest obsada leśniczy, podleśniczy. Cały teren to od Lubina na północ do Odry i koniec trasy dwupasmowej przy zjeździe na Głogów. To są takie rubieże Nadleśnictwa Lubin- mówi Zbigniew Szyszyńki, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Lubin.
Razem ze służbami leśnymi przypominamy, że na terenie lasów nie wolno rozpalać ognisk, poza miejscami do tego wyznaczonymi. Nie powinno się również palić papierosów, wyrzucać zapałek czy niedopałków nie tylko w lasach, ale w okolicach terenów zalesionych. Przypomnijmy też, ze ogromny pożar lasów w Nadleśnictwie Legnica w 2015 roku spowodowanych był ogniem, który do terenów leśnych nadszedł od drogi. Jak mówią nadleśniczy, prawdopodobnie ktoś wyrzucił z samochodu niedopałek papierosa, z którego ogień rozprzestrzenił się i dosięgnął lasu. Wówczas spaliło się 20 hektarów młodych drzewek, które nasadzono po znieszczeniach z czasu huraganu w 2009 roku.