Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pralka Frania, Maluch i wrotki sprzed lat

LUBIN. Sporo przedmiotów, które można będzie podziwiać na wystawie „Historia Miasta na tle życia codziennego” dziś trudno już napotkać. Telewizory, pralka Frania, wrotki na motylki, wałki domalowania wzorów na ścianach, meble, które niegdyś stały w co drugim mieszkaniu - jednym słowem "kawał" historii w przedmiotach. Ekspozycja będąca częścią Muzeum Historycznego przygotowana została przez firmę Projekt Multimedia z Lubina i Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe.

Pralka Frania, Maluch i wrotki sprzed lat

Trwają ostatnie prace przy przygotowaniach wystawy „Historia miasta na tle życia codziennego, która prezentowana będzie na poddaszu lubińskiego ratusza. Ekspozycja pełna jest przedmiotów, które wywołają uśmiech na jednej twarzy. Ci, którzy nigdy nie mieli styczności z wieloma z eksponatów będą na pewno zdziwieni. Zgromadzono mele, urządzenia RTV i AGD. Jest też fragment Fiata 126p. Eksponaty uzupełnia doskonale przygotowana prezentacja multimedialna. To projekcje filmów dokumentalnych, możliwość odsłuchania starych audycji radiowych i obejrzenia fotografii na wyświetlaczach. Wykonawcą przestrzeni wystawy była lubińska firma Projekt Multimedia.

- Jeżeli chodzi o przestrzenie, to są podzielone na cztery okresy-lata 50', 60', 70' i 80'. Nasz miasto w tych latach przeżyło dość zaskakujący rozwój na tle innych miast. Zaczynało od 2 tys. mieszkańców , kończąc na 80 tys.. To ewenement w skali kraju. Naszym zadaniem w tej wystawie było stworzenie platformy na bazie której Muzeum Historyczne będzie rozwijało tę ekspozycje. To, co tu jest to początek tego, co będzie można kiedyś pokazać. Każdy powinien pamiętać o swojej historii, a tu mamy bardziej rodzinną stronę. Chodzi o to, by przypomnieć sobie nasze życie codzienne sprzed lat. Niekoniecznie chodzi o politykę. Chcieliśmy pokazać jak ludzie mieszkali, gdzie się spotykali i co robili. Młodszych na pewno zaciekawi, jak to kiedyś wyglądało. Przygotowania były w ekspresowym tempie. Naszą część ekspozycji przygotujemy do końca tego tygodnia - mówi Szymon Kowal, dyrektor ds. rozwoju Projekt Multimedia Sp. z o. o.

Cała wystawa na poddaszu ratusza w Lubinie to około 200 metrów kwadratowych na których można przyjrzeć się nie tylko przedmiotom codziennego użytku sprzed lat, ale też obejrzeć projekcje dokumentalne, odsłuchać dawne audycje radiowe i obejrzeć fotografie na wyświetlaczach.

Powiązane wpisy