Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Lubinianie mają Rynek (FOTO)

LUBIN. Zakończył się remont lubińskiego Rynku. Po ponad trzynastu latach szpecąca miasto Dziura w Rynku zniknęła.  Jednak plac w centrum miasta budzi mieszane uczucia wśród lubinian. Część z nich jest zadowolona, że Dziura zniknęła, część jest zawiedziona spartańskim wyglądem Rynku.

Lubinianie mają Rynek (FOTO)

Czy lubinianie zaakceptują obecny kształt Rynku trudno w tej chwili wyrokować. Fakt pozostaje faktem – wyłożony granitem plac w centrum miasta jest zdecydowanie lepszy niż Dziura w Rynku szpecąca miasto przez ponad trzynaście lat.

Remont Rynku kosztował budżet Lubina ok. 14 mln zł. Dokładna kwota nie jest jeszcze znana: rozliczenia zostaną dokonane dopiero po odbiorach budowy, a te maja rozpocząć się dzisiaj. Do kwoty pochodzącej z przetargu należy dodać pieniądze wypłacone za prace wykonane przez firmę, która budowę rozpoczęła i w związku z konfliktem z inwestorem zerwała umowę. Nieznana jest na razie także kwota jaką miasto będzie musiało zapłacić byłemu właścicielowi terenu w Rynku. Za wywłaszczenie na mocy Specustawy przysługuje bowiem odszkodowanie. Jej wysokość określi Starosta, który prowadzi w tej sprawie postępowanie administracyjne od… lutego ub. roku. Urzędnicy obiecują, że zakończy się ono w pierwszym kwartale tego roku.

Czego mogą spodziewać się mieszkańcy po remoncie Rynku? Cały plac został wyłożony płytami z granitu i gabra. Nieczytelne z powierzchni ale doskonale widoczne z powietrza zarysy dawnych budynków, mają pokazywać umiejscowienie dawnych kamieniczek w Rynku. Dodatkowo, na płytach umieszczono mosiężne tabliczki, które opisują jaka działalność w tych kamieniczkach prowadzono.

Na placu rozmieszczono kilkanaście podświetlanych ławek: niektóre z nich maja bardzo wysokie oparcia. Kilkanaście pojemników przeznaczono na rośliny ozdobne – swoją rolę spełnia dopiero z wiosennymi nasadzeniami. Wokół placu posadzono kilkadziesiąt platanów – każdy z nich jest od dołu podświetlony dwoma reflektorami. Wokół placu rozmieszczono wysokie latarnie ledowe. Przy ratuszu zamontowano iluminacje chodnikową i oświetlono go dodatkowymi reflektorami ledowymi. Całość dopełnia niewielka fontanna powierzchniowa oraz dwa „wodopoje” w postaci metalowych stożków. Przy Baszcie Głogowskiej postawiono postument. Mimo wielokrotnych pytań co na nim będzie (projekt remontu Rynku nie przewidywał tej konstrukcji) rzecznik prezydenta miasta nie chciał tego zdradzić. Z niewytłumaczalnych powodów twierdził, że nie jest upoważniony do udzielenia takiej informacji. Jak mówił, ta ma zostać przekazana mieszkańcom miasta podczas specjalnej konferencji, która ma się odbyć w niesprecyzowanym bliżej terminie.

Całość Rynku wygląda bardzo skromnie - zdecydowana większość opinii internautów świadczy o tym, że są zawiedzeni nowym Rynkiem. Możliwe, że się to zmieni gdyż urzędnicy zapowiadają, że od wiosny Rynek będzie tętnił życiem. Mają się na nim odbywać różnorakie imprezy, koncerty i zabawy.

{gallery}galeria/wydarzenia/01_02_18_Rynek_po_remoncie_fot_Dariusz_szymacha{/gallery}

Powiązane wpisy