Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dolnośląski Budżet Obywatelski

LUBIN.  Trwają konsultacje społeczne przed startem III edycji Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku program został rozszerzony i obejmie nie tylko projekty sportowo-turystyczne, ale również kulturalne. Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o finansowaniu konkretnych projektów.

Dolnośląski Budżet Obywatelski

Po raz trzeci mieszkańcy Dolnego Śląska będą mieli możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. Do podziału jest milion złotych, które przeznaczone będą na projekty z zakresu kultury, upowszechniania sportu i promowania oferty turystycznej Dolnego Śląska.

Ten milion złotych budżetu podzielono na pięć okręgów: jeleniogórski, wałbrzyski, legnicki, wrocławski oraz miasto Wrocław. Każdy z okręgów będzie dysponował kwotą 200 tysięcy złotych. Wniosek projektowy może zgłosić pełnoletni mieszkaniec Dolnego Śląska, który do swojego pomysłu przekona min. 50 osób, a zagłosować będą mogli już 16-latkowie.

- Reprezentowałem Gminę Lubin w konsultacjach społecznych przed startem tej edycji projektu i zachęcam naszych lokalnych działaczy, organizacje, ale także mieszkańców do zgłaszania projektów, które można zrealizować na naszym terenie – mówi Alfred Pilch, z-ca kierownika referatu oświaty, kultury, kultury fizycznej i zdrowia w Urzędzie Gminy Lubin. -  Szacuje się, że jeden projekt może otrzymać dofinansowanie do kwoty 20 tysięcy złotych. To mieszkańcy konkretnych subregionów, w naszym przypadku legnickiego, będą głosować i wyłaniać projekty do sfinansowania i realizacji.

Zgłaszanym zadaniem może być każda ponadlokalna inicjatywa obywatelska, która przyczynia się do rozwoju i popularyzacji dolnośląskiej kultury, sportu i turystyki, z wyłączeniem zadań dofinansowanych już z budżetu Województwa oraz projektów infrastrukturalnych.

Nadal trwają konsultacje społeczne, po ich zakończeniu uruchomiony zostanie proces zgłaszania projektów, który potrwa od 16 marca do 1 kwietnia. Po weryfikacji formalno-merytorycznej wniosków, poddane zostaną one społecznemu głosowaniu (9-22 kwietnia). Konkursy na realizację wyłonionych w głosowaniu zwycięskich projektów odbędą się między 30 kwietnia a 15 czerwca. Realizacja projektów rozpocznie się 16 czerwca i potrwa do końca 2018 roku.

Wszystkie szczegóły i wymagane wnioski są dostępne na stronie www.aktywny.dolnyslask.pl.

Powiązane wpisy