Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rozbudują Żelazny Most. KGHM podpisał umowę (FOTO)

LUBIN. Dyrektor Zakładu Hydrotechnicznego, prezes Polskiej Miedzi  oraz prezes zarządu Budimex S.A. podpisali umowę na I etap prac w zakresie rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most o Kwaterę Południową. Ten etap prac potrwa 3,5 roku i opiewa na koszt 578 mln złotych. Nowy obiekt będzie pierwszym tego typu na świecie.

Rozbudują Żelazny Most. KGHM podpisał umowę (FOTO)

8 maja w siedzibie miedziowej spółki podpisano umowę na rozbudowę OUOW Żelazny Most, który jest niezbędnym ogniwem w procesie wydobycia miedzi przez kopalnie  i przeróbki przez ZWR należące do KGHM Polska Miedź.- Docelowa rzędna koron zapór to jest 195 m. n. p. m. zarówno w przypadku obiektu głównego, jak i Kwatery Południowej. Pojemność jaką uzyskamy poprzez budowę Kwartery Południowej to jest 170 mln m3, maksymalna rzędna piętrzenia wody to 193 m. Wymóg projektanta to utrzymywanie poziomu wody min 2 metry poniżej korony zapór. Maksymalna wysokość zapór ok. 60 metrów, dł. zapór zewnętrznych 6,5 km - mówi Przemysław Nowak dyrektor Zakłady Hydrotechnicznego O/KGHM Polska Miedź. 

Generalnym wykonawcą została firma Budimex S.A. znana w Polsce przede wszystkim z budowy dróg i autostrad. Mieszkańcom Zagłębia Miedziowego nie jest obca dzięki choćby budowanej teraz drodze S3 od Legnicy do Chróstnika. - To jest prawie 11 mln m3 materiału, który musimy wbudować w nasypy. Mamy na to ponad 3,5 roku.  -mówił podczas konferencji prasowej tuż przed podpisaniem umowy Dariusz Blocher, prezes Budimex S.A. 

- Wybraliśmy najbardziej optymalną technologię budowy Kwatery Południowej, która gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Lokalizacja inwestycji maksymalnie ograniczy jej wpływ na środowisko i jednocześnie pozwoli na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury. Przyjęta metoda deponowania odpadów pięciokrotnie obniży ilość wody kierowanej do zbiornika. Rozbudowa „Żelaznego Mostu” umożliwi zachowanie ciągłości produkcji KGHM do 2037 roku - powiedział Rafał Pawełczak, prezes zarządu i wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.

{gallery}galeria/wydarzenia/08-05-18-rozbudowa-ouow-kghm-podpisanie-umowy-fot-marzena-machniak{/gallery}

Powiązane wpisy