Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ścinawa kupuje statek...

ŚCINAWA. Stocznia Januszkowice wygrała przetarg na zbudowanie statku pasażerskiego dla gminy Ścinawa. Będzie to statek żeglugi śródlądowej. Ci, którym pływanie po Odrze nie jest obce skojarzą to ze statkiem LAGUNA pływającym z powodzeniem między Głogowem a Nową Solą. Zakup ma dofinansowanie w ramach projektu pn.: "Ochrona bioróżnorodności i udostępnienie zasobów przyrodniczych poprzez rozbudowę i doposażenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej (ROEE-LGOM) w Dziewinie".

Ścinawa kupuje statek...

 Statek zamówiony przez Urząd Miasta i Gminy Ścinawa pełnić ma podwójną rolę. Edukacyjną - na potrzeby Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, a w weekend komercyjne na turystyczne wojaże po Odrze. Statek ma być zwodowany do 15 lipca 2019 roku. Koszt ok. 5 milionów.

 Krystian KOSZTYŁA, burmistrz Ścinawy nie ukrywa, że zakup statku powinien otworzyć nowe perspektywy przed miastem:

- Oponenci mówią, z Odra wysycha i nie ma sensu kupować statku. Uważam inaczej. Przede wszystkim za rok sytuacja hydrologiczna na Odrze może się zmienić bardzo na korzyść, bo ten rok był wyjątkowo mało korzystny. Po drugie realnego kształtu nabiera realizacja rządowego programu związanego z udrożnieniem Odry jako ważnego i dla Polski i dla Europy szlaku komunikacyjnego. Po trzecie udało się nam pozyskać środki zewnętrzne na zakup statku, pieniądze prawdopodobnie ostatni raz tak duże w obecnej perspektywie, a w przyszłości szans na takie dofinansowanie gmina Ścinawa nie miałaby. Zakup statku to jedno, bo przecież mamy plan zagospodarowania Portu Ścinawa i nadodrzańskiego nadbrzeża. Kończymy statek -parking od którego poprowadzimy drogi dojścia do portu. Przystąpimy do zagospodarowania samego nadbrzeża. Myślimy o pogłębieniu koryta rzeki przy brzegu we współpracy z Wodami Polskimi, bo statek będzie u nas na stałe cumował. Ten statek to nie kaprys, ale istotny punkt programu edukacji ekologicznej prowadzonej przez Ośrodek w Dziewinie. Teraz młodzież szkolna odwiedza Dziewin i Ścinawę na jeden dzień. Po modernizacji Pałacyku, są miejsca noclegowe i pobyty wydłużą się, a pierwsze grupy odwiedzą nas już w listopadzie. A ekologiczno-edukacyjne wycieczki statkiem po Odrze stanowić będą żelazny program edukacyjnych odwiedzin. 

Tyle burmistrz Kosztyła. Ze swojej strony dodajmy iż inwestycje gminy w nadbrzeże nad Odrą działa na wyobraźnie inwestorów, którzy dopytują się o tereny inwestycyjne do kupienia w okolicy. To także szansa na dalszy rozwój Ścinawy.

 Zamówiony statek wycieczkowy będzie spełniać następujące wymogi: długość 27 m, szerokość 6,5 m, prędkość statku vs = 18 km/h, załoga: 3 osoby

Projektowa liczba pasażerów:
- pokład główny minimum 52 osób
- pokład słoneczny minimum 40 osób

Pomieszczenia poniżej pokładu głównego:
Ruchoma platforma do transportu rowerów, siłownia okrętowa wraz z dostępem z pokładu głównego, Przestrzeń magazynowa z dostępem z zaplecza barowego, pomieszczenie zbiornika paliwa, pomieszczenie zbiornika czystej i brudnej wody, magazynek bosmański wraz ze sterem strumieniowym, skrajnik dziobowy z komorą łańcuchową

Pomieszczenia powyżej pokładu głównego:
Pokład otwarty w części dziobowej,

Pokład zamknięty: sterówka umieszczona w części dziobowej, korytarz łącznikowy z wyjściem na dziobowy pokład otwarty, pomieszczenie (salon/sala edukacyjna) dla pasażerów (minimum 52 osoby), bar i zaplecze barowe, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenie dyżurne.
Pokład zamknięty przeszklony na całym poszyciu bocznym statku. Pozostałe pomieszczenia z oknami.
Pokład otwarty w części rufowej.

Pokład słoneczny wyposażony w pokład roboczy, miejsce na 4 tratwy ratunkowe oraz środki ratunkowe, przestrzeń dostępną dla pasażerów. Na pokładzie słonecznym ławki dla co najmniej 40 pasażerów wykonane z tworzywa sztucznego. Pokład słoneczny wyposażony w roletę/markizę dachową umożliwiającą przykrycie całej części dostępnej pasażerom. 

W nadburciu rufowym zamontowana wychylna rampa na rowery z ogranicznikami wychyłu( w planie są wycieczki w kierunku Prochowic a stamtąd powrót rowerami po ścieżkach rowerowych do Ścinawy- przy.red) W pozycji złożonej (bez rowerów) możliwość zabezpieczenia przed wychyleniem, złożona w linii nadburcia. Statek wyposażony w dwa silniki o zapłonie samoczynnym. 

Instalacja ściekowa wyposażona w zbiornik o pojemności nie mniejszej niż 4000 l uzbrojony w sondę, czujnik sygnalizujący 75% zapełnienia, układ odpowietrzania i instalację zdawczą zgodną z konwencją Marpol 73/78 lub równoważną. Zbiornik i instalacja wykonane z materiałów odpornych na korozję.
Statek dodatkowo wyposażony w zbiornik suchy wyposażony w odpowietrzenie i właz. W zbiorniku mogą znaleźć się trzony sterowe i maszynka sterowa.

Wyposażenie wnętrz:
Stolarka otworowa w części pasażerskiej, przestrzeń komunikacyjna, pomieszczenia dla pasażerów, aranżacja pomieszczeń pasażerskich powinna być dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
Wejście główne z drzwiami przeszklonymi po obu stronach burty, strugoszczelne, dwuskrzydłowe o szerokości minimalnej 1500 mm Umax 1,5 W/m2K
Dodatkowe wejścia gospodarcze po obu stronach burty o szerokości minimalnej 700 mm
Wejście do salonu z drzwiami przeszklonymi o minimalnej szerokości 1000 mm. Rama zewnętrzna aluminium wypełnienie szkłem 45% powierzchni drzwi
Schody na pokład słoneczny o szerokości minimalnej 1000 mm ażurowe antypoślizgowe z aluminium wzór kraty lub plastra miodu
Na pokładzie słonecznym w barierkach bramy podwójne stanowiące dodatkowe wejście na pokład po obu stronach burty statku.

W salonie zamontowany telewizor o przekątnej minimum 65`` o rozdzielczości 4K UHD ze złączami USB, HDMI, RGB, Wi-Fi wraz z przewodami połączeniowymi umożliwiającymi podłączenie np. komputera przenośnego, podłączony do systemu nagłośnienia oraz instalacji antenowej.

Wyposażenie punktu parzenia kawy powinno posiadać wyposażenie niezbędne do przygotowywania posiłków na statku i spełniać wymagania w zakresie wyposażenia zgodnie z polskimi przepisami dla małej gastronomii, umożlwiający obsłużenie pełnego składu pasażerów na pokładzie. Wyposażenie zgodne ze standardami małej gastronomii.

Wyposażenie punktu parzenia kawy zabudowany w rogu pomieszczenia salonu o wymiarach max 6 m x 2,5 m:
- połączenie telefoniczne ze sterówką
- dystrybutor do gazowanych napojów bezalkoholowych na ladzie
- wanna odciekowa z natryskiem do naczyń (kufle piwne) materiał stal nierdzewna
- lada chłodnicza z minimum dwoma szufladami na butelki
- zmywarka do kieliszków, stołowa
- lodówka – witryna chłodnicza szerokość max 60 cm – materiał stal nierdzewna
- profesjonalny, kolbowy ekspres ciśnieniowy do kawy (minimum dwie kolby)
- mały zlewozmywak – w części punktu parzenia kawy – materiał stal nierdzewna
- umywalka do rąk z baterią w części zaplecza – materiał stal nierdzewna
- urządzenie radiowo – muzyczne z nagłośnieniem salonu, sterówki, pomieszczenia przygotowywania posiłków, pomieszczeń sanitarnych, korytarzu i holu wejściowym, wyposażony w odtwarzacz plików mp3, odtwarzacz CD. Regulacja poziomu głośności niezależna dla każdej grupy pomieszczeń.
- lada bufetowa z urządzeniem nalewczym

Wyposażenie zaplecza punktu parzenia kawy:
- płyta grzejna 4 palnikowa o mocy nie mniejszej niż 6 kW
- piekarnik o mocy nie mniejszej 8 kW
- mikrofalówka z grillem o mocy nie mniejszej niż 1 kW
- okap (minimum 10 wymian powietrza na godzinę)
- lodówko – zamrażarka o pojemności nie mniejszej niż 200 l
- profesjonalna zmywarka gastronomiczna z funkcja wyparzania. Minimalne wymiary kosza 40mm x 40mm, zużycie wody na cykl max 2,5 l. Moc grzałki minimum 2 kW. Podblatowa
- przepływowy podgrzewacz wody o mocy nie mniejszej 5 kW
- bojler elektryczny o pojemności nie mniejszej niż 100 l
- zlewozmywak dwukomorowy
- dwa stoły ze stali nierdzewnej

Statek wyposażony powinien być w co najmniej dwie toalety dla kobiet oraz jedną toaletę męską. Jedna z toalet powinna być dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
W toalecie męskiej zamontowane powinny być co najmniej dwa pisuary
Wyposażenie każdej z toalet:
- miska ustępowa materiał stal nierdzewna
- umywalka materiał stal nierdzewna
- uchwyt papieru toaletowego materiał stal nierdzewna
- uchwyty sztormowe
- kosz na odpadki materiał stal nierdzewna
- szczotka do miski ustępowej materiał stal nierdzewna- wieszak na ubranie materiał stal nierdzewna
- zasobnik na ręczniki papierowe materiał stal nierdzewna
- zasobnik na mydło w płynie materiał stal nierdzewna
- lustro w toalecie dla niepełnosprawnych uchylne
- suszarka do rąk moc wyjściowa 1800W materiał stal nierdzewna

W przestrzeni pod schodami magazyn czystości wyposażony w:

- odkurzacz przemysłowy
- wiadro z dwoma szczotkami
- dwie miotły
- regał drewniany na środki czystości z zabezpieczeniem sztormowym

Na pokładzie głównym umieszczone pojemniki do selektywnego gromadzenia odpadów Na statku przynajmniej 4 miejsca przechowywania kamizelek ratunkowych
Na statku przynajmniej 4 tratwy ratunkowe mieszczące wszystkich pasażerów statku

Jak widać po wybranych punktach specyfikacji zamówienia statek Ścinawy będzie niczym mercedes na wodzie. 

Powiązane wpisy