Sztabka złota produkowana w KGHM to 800 tys. zł (FOTO)
LUBIN. 1200 ton srebra i 3 do 4 ton złota rocznie – to liczby, które określają produkcję metali szlachetnych przez KGHM Polska Miedź S.A. Ważąca 30 kg srebrna gąska kosztuje 60 tys. zł, zaś 6 kg sztabka złota to cena 800 do 900 tys. złotych w zależności od cen na giełdzie. Liczby mówią jasno – KGHM to nie tylko miedź. Oto rzut oka na produkcję tych cennych metali.
Procesy metalurgiczne na Wydziale Metali Szlachetnych HMG są bardzo zróżnicowane zarówno te pirometalurgiczne, jak i hydrometalurgiczne.
- Jest wsadowanie, przy piecu kaldo redukcja, konwertorowanie, odlew metalu, piec anodowy, elektrorafinacja, odlew złota i produkcja hydrometalurgiczna złota – wymienia czynności Aleksander Starzecki gł. inż z-ca kierownika wydziału ds. produkcji Wydział metali Szlachetnych Huta Miedzi Głogów. - Piec kaldo to główny agregat, pracuje jak betoniarka. W nim zachodzą podstawowe procesy jak topienie, redukcja i konwertorowanie – dodaje Aleksander Starzecki.
- Po odlaniu metalu dora, który zawiera 99% srebra jest proces topienia w piecu anodowym po to, by do elektrorafinacji był wsad. Elektrorafinacja to proces, który oczyszcza srebro z 99% do 99, 99%. Waga jednej anody od 10 do 11,5 kg. W produkcji metali szlachetnych jest etap elektrolitycznego oczyszczania srebra. Anody są wsadem do wanien elektrolitycznych, mające zawartość 99% srebra, jeden procent to inne zanieczyszczenia. By uzyskać czterodziewiątkowe srebro trzeba anody poddać roztworzeniu. Zawieszamy je na drążkach do wanien, gdzie znajduje się elektrolit. Pod wpływem napięcia anody się roztwarzają, jony srebra przechodzą do elekttolitu, potem na katodę wykonaną z tytanu, zaś na niej osadzają się kryształki srebro o zawartości 99,99% . Pozostałości po anodach nazywamy czarnym złotem, surowym, które z punktu widzenia hydrometalurgii jest odpadem. Dla nas jest cennym odpadem, bo z niego produkujemy czterodziewiątkowe złoto – opowiada Aleksander Starzecki.
Wyprodukowane metale ostatecznie trafiają na paczkarnię. - To końcowy etap. To pakowanie, ważenie granulatu oraz cechowanie złota. Worki ze srebrem pakowane są po 25 kg. Tak sobie życzą klienci. Kiedyś, gdy był większy zbyt pakowaliśmy po 500 kg. Sztabka złota waży 6 kg. Jej cena giełdowa to 800 – 900 tys. złotych. Ceny złota uwarunkowane są giełdą – dodaje na koniec z-ca kierownika WMSz HMG.
KGHM Polska Miedź S.A. rocznie produkuje 1200 ton srebra metalicznego i 3-4 ton złota metalicznego.
{gallery}galeria/wydarzenia/05-12-18-huta-miedzi-glogow-produkcja-srebra-zlota{/gallery}