Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pamięć o rocznicy 13 grudnia

LUBIN. W czwartek minie 37. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Mieszkańcy Lubina tradycyjnie jak co roku razem z samorządowcami i związkowcami oraz funkcjonariuszami z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu lubińskiego spotkają się pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina`82, aby oddać hołd zamordowanym, prześladowanym i internowanym działaczom podziemnej opozycji w czasie stanu wojennego.

Pamięć o rocznicy 13 grudnia

Pomnik Pamięci Ofiar Lubina`82 to symbol – mogiła , odsłonięty 31 sierpnia 1992 roku w X rocznicę Zbrodni Lubińskiej przy Wzgórzu Zamkowym w Lubinie. Stoi w miejscu, nieopodal którego rozgrywały się tragiczne wydarzenia z dnia 31 sierpnia 1982 roku, kiedy to Milicja Obywatelska i oddziały ZOMO stłumiły, używając ostrej amunicji, pokojową manifestację przeciwko stanowi wojennemu. Funkcjonariusze zastrzelili wówczas 3 osoby, ranili kilkadziesiąt. Pomnik składa się z 11 głazów i na każdym z nich wyryta jest litera, a wszystkie razem tworzą wyraz Solidarność. Trzy głazy z nich wspierają także krzyż i również noszą odciśnięte ślady podeszwy butów oraz opon samochodów. Projektantem pomnika jest Zbigniew Frączkiewicz. W pobliżu głównego pomnika także stoją dwa mniejsze, ku czci zamordowanym.Pojedynczy głaz podtrzymujący krzyż z wyrytym napisem „Po tym jednym czynie osądźcie ich wszystkich” poświęcony jest Michałowi Adamowiczowi. Dwa głazy podtrzymujące krzyż z sentencją „Milczą, a jednak wołają” to pomnik ku pamięci Mieczysławowi Poźniakowi i Andrzejowi Trajkowskiemu. Usytuowanie tych pomników nie jest przypadkowe – postawiono je w miejscu, gdzie ta trójka zginęła.

Dla młodego pokolenia to historia, ale w tych czasach żyli przecież ich rodzice i dziadkowie, świadkowie i uczestnicy tych wydarzeń. Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku, zawieszony 31 grudnia 1982r, a zniesiony dopiero 22 lipca 1983r. Dlatego należy je ocalić od zapomnienia i temu maja służyć uroczyste obchody pamięci zdarzeń z okresu wprowadzenia stanu wojennego.

Jak co roku, uroczystości 13 grudnia lubinianie rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie o godzinie 18. Po mszy wszyscy przejdą pod pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82 na Wzgórze Zamkowe, gdzie złożone zostaną wieńce i kwiaty. Zawsze temu gestowi towarzyszyły szpalery zapalonych pochodni. Organizatorzy zapewniają także nową oprawę tego wydarzenia.

Na powyższe uroczystości zaprasza Starosta Adam Myrda.

Powiązane wpisy