Zakusy prezydenta na powiększenie granic. Sesja przerwana!
LUBIN. Na ostatniej sesji Rady Miasta w Lubinie było mocno gorąco i bynajmniej nie chodziło o ciepło bijące od kaloryferów... Przed świętami Bożego Narodzenia zostało wręczone światełko pokoju lubińskim radnym, które odwiedza Polskę pod hasłem: "Światło, które łączy". Niestety pokoju w wielu dziedzinach zabrakło... Zapowiada się gorąca miedziowa zima. Obrady Rady Miasta zostały przerwane i zostaną dokończone w środę przed południem.
W audycji Radia Wrocław prezydent Lubina, Robert Raczyński powiedział że opinia ludzi jest dla niego najważniejsza... Dotyczy to sytuacji kiedy na tapecie obrad Rady stanęła sprawa rozszerzenia granic gminy miejskiej Lubin i wchłonięcie terenów należących do gminy wiejskiej.
- Na podstawie tej uchwały zostaną przeprowadzone na konsultacje zarówno w Lubinie, jak i w gminie wiejskiej - mówi przedstawiciel prezydenta na tę sesję rady, Andrzej Pudełko. Jednocześnie naczelnik zaprzecza likwidacji m.in. jednostek oświatowych. Prezydent przewiduje włączenie do miasta siedmiu sołectw: Szklary Górne, Chróstnik, Obora, Krzeczyn Wielki, Osiek, Miroszowice i Kłopotów. Wówczas liczba mieszkańców miasta wzrosłaby z 69 tys. do 75 tys.
Przypomnijmy, że w kampanii wyborczej kandydat Bezpartyjnych Samorządowców, Marcin Białkowski wielokrotnie zaprzeczał informacjom o połączeniu gmin.
- W gronie ekipy rządzącej Lubinem słyszy się, że gmina żeruje na mieście - mówił wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan.
Cena wody w gminie wynosi niecałe 10 zł., a Lubin musi płacić ponad 15 zł. Radny Franciszek Wojtyczka powiedział, że deficyt miasta na ten rok będzie wynosił około 45 milionów złotych i zapytał, czy ten deficyt nie będzie obsługiwany z pieniędzy gminy. Z kolei Krzysztof Lis optował za imiennymi konsultacjami z mieszkańcami.
Na skutek protestów przewodnicząca rady, Bogusława Potocka przerwała obrady do jutra do 10:00, co według uczestników obrad jest akceptacją projektu, ponieważ o tej godzinie większość ludzi jest w pracy.
Zmian granic gminy dokonuje Rada Ministrów na mocy stosownego rozporządzenia o zmianie granic danej gminy. Aby do tego doszło musi być poczynione szereg czynności. Zgodnie z ustawą z 8 marca o samorządzie gminnym ustalenie i zmiana granic gmin dokonywane są w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych. Przed wydaniem rozporządzenia minister właściwy do spraw administracji publicznej zasięga opinii zainteresowanych zmianami granic rad gmin.
Opinia rad gmin jest poprzedzana konsultacjami z mieszkańcami a w przypadku zmian granic gmin naruszających granice powiatów lub województw - dodatkowo opinii odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw.