Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przyszli górnicy czekają na wyniki egzaminu

LUBIN. Po wielogodzinnym kursie i intensywnej nauce zarówno teorii jak i umiejętności praktycznych kolejnych 12 kursantów podeszło do egzaminu. Dwuetapowe sprawdzanie wiedzy miało miejsce w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr. Większość uczących się i podchodzących do egzaminu to osoby związane z oddziałami KGHM i spółkami z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi. Wyniki egzaminu prowadzonego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu znane będą w marcu. 

Przyszli górnicy czekają na wyniki egzaminu

Dwa razy w roku Miedziowe Centrum kształcenia Kadr w Lubinie organizuje sesje egzaminacyjne dla kursantów i uczniów w zawodzie Górnik eksploatacji podziemnej. Egzamin zimowy właśnie się zakończył. Podeszło do niego 12 osób.- Pracuję na górniczym oddziale więc potrzebne mi te umiejętności. Chcę podnieść kwalifikacje. Dużo się nauczyłem na tych zajęciach zarówno praktyki jak i teorii. Uczyliśmy się np. stawiać stojaki. Wszystko na pewno przyda się w praktyce na co dzień - mówił Łukasz Fiałkowski z Rudzin koło Przemkowa, który na co dzień pracuje w ZG Polkowice - Sieroszowice jako operator. - Uczyłem się wszystkiego np. stawianie różnego typu stojaków, a teraz trochę się stresuję. Te uprawnienia przydadzą się by przejść na oddział górniczy, bo ta praca bardziej mi się podoba. - mówił inny kursant, który na co dzień jest mechanikiem w kopalni. 

Żeby zdobyć uprawnienia w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej przystępując do egzaminu można być albo uczniem szkoły dziennej w MCKK w Lubinie, albo jako osoba dorosła wziąć udział w kursach organizowanych przez tę jednostkę. - Na taki egzamin mogą się też zdecydować osoby dorosłe . Te k, które nigdy nie pracowały pod ziemią muszą skończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy to minimum 660 godzin, a te które pracowały pod ziemią co najmniej  2 lata robią kurs około 100 godzin. Trwa około 1,5 tygodnia. To zarówno teoria jak i praktyka.  Monika Gazda wiceprezes zarządu MCKK w Lubinie.

Jak mówią statystyki prawie wszyscy zdają egzamin, choć pojedyncze przypadki muszą podchodzić do tak zwanych poprawek zarówno jeśli chodzi o teorię, jak o praktykę.

Wyrobisko górnicze bazy  szkoleniowej MCKK spełnia wymogi do przeprowadzania państwowego egzaminu jako obiekt jeden z nielicznych w kraju. Uprawnienia zdobyte na kursie w MCKK pozwalają na podjęcie pracy w zawodzie nie tylko w kopalniach KGHM, ale też innych w Polsce.

Powiązane wpisy