Miedziowa tożsamość Zagłębia
LUBIN. Kilka dni temu w mediach oraz innych kanałach informacyjnych zaczęły krążyć informacje i fotografie, które wzbudziły w wielu polskich klubach piłki nożnej i kibiców oprócz podziwu także i pejoratywne odczucia – zazdrości. Oto władze Zagłębia Lubin przerwę zimową w ekstraklasie wykorzystało na modernizację stadionu, a konkretnie tunelu prowadzącego na murawę. Nie byłoby to może aż tak interesujące, gdyby chodziło tu o najzwyklejszą przebudowę. Ale po wzorce dla lubińskiego wyjścia na boisko sięgnięto do dwóch niemieckich klubów sportowych z Bundesligi odwołując się do górniczej rzeczywistości kopalnianej.
Przy projektowaniu modernizacji lubińskiego tunelu prowadzącego na murawę boiska wzorowano się na stadionach Veltins Arena słynnego klubu Schalke 04 z Gelsenkirchen i FC Erzgebirge Aue - niemieckiego klub piłkarskiego z siedzibą w Aue, występującego w 2. Bundeslidze. Zaczerpnięcie modelowych rozwiązań tunelów stadionowych tych klubów, nie było wcale przypadkowe. Oba stadiony zostały zbudowane w miastach, gdzie przemysł górniczy miał wpływ na ich rozwój i przede wszystkim na rytm życia mieszkańców.
Najważniejszą więc klubową ideą stało się podkreślenie silnego związku klubu z miejscowymi poprzez szacunek do lokalnej społeczności i pielęgnowanie ich górniczego dziedzictwa . I choć w Gelsenkirchen kopalnie już nie pracują, nadal oba kluby priorytetowo traktują kultywowanie tradycji górniczych.
Ma to oczywiście bardzo namacalny i wszędobylski obraz. Na tych niemieckich stadionach aż roi się od symboli nawiązujących do korzeni górnictwa. I takim jest m.in. wspomniany wygląd stadionowego wyjścia piłkarzy na boisko, które stylizowane jest na szyb kopalni.
Należy więc przypuszczać,iż lubiński klub nie bez powodu sięgnął do sprawdzonego niemieckiego modelu akcentującego mocny jego związek z regionem i jego górniczymi tradycjami. Wszystkie ruchy władz klubu od początku sezonu rozgrywkowego 2018/19 są związane z akcją "Miedziowa Tożsamość". Pierwszym zewnętrznym akcentem tej więzi były nowe koszulki piłkarzy ZG, na których widać element lubińskiej kopalni ( zawodnicy Schalke 04 mają na koszulkach wytłoczone godło górnicze, czyli skrzyżowane żelazko i perlik).
Drugim spójnikiem klubu z górniczym stanem ma być właśnie modernizacja tunelu. Ma on wyglądać jak w kopalni miedzi, miejscu pracy tysięcy kibiców Miedziowych. W tym celu dotychczasowe gładkie ściany i sufit zostaną zastąpione ciemnym sztucznym kamiennym wyrobiskiem, a użyte łagodne oświetlenie sprawi, że w stadionowym tunelu panować będzie półmrok - identycznie jak w szybie górniczym.
Można sądzić, że tym wizualnym zabiegiem Zagłębie Lubin także stara się przypomnieć swoim piłkarzom o górniczych korzeniach klubu i podkreślić jak ciężko i gdzie pracują ci, dla których oni grają. W kontekście sytuacji drużyny w tabeli, gdzie po 20 kolejkach lubinianie zajmuje 11. miejsce w ekstraklasie., brzmi to trochę jak przypomnienie zawodnikom, że należy wziąć się do pracy i nie lekceważyć obowiązków.
Reasumując – należy uznać, że kierunek zmian stadionowych, które są przeprowadzane w tym sezonie przez Zagłębie Lubin, mające podkreślić rodowód klubu, to bardzo pozytywne zewnętrzne metamorfozy. Z zazdrością zawsze patrzymy na niemieckie kluby, dla których identyfikacja z kibicami stanowią priorytet ich działań. Wszystko wskazuję, że tą drogą zaczęli podążać pomarańczowi.
Zakończenie prac modernizacji tunelu (tj. wykończenie podłogi oraz dodanie iluminacji) planowane jest przed pierwszym ligowym meczem w 2019 r na własnym boisku. A jak terminarz pokazuje będzie to również mecz weekendu w Ekstraklasie. Bowiem nowym górniczym tunelem lubinianie wejdą na płytę boiska wspólnie z Miedzią Legnica. Czy legniczan przestraszy panujący w tunelu półmrok, dzięki czemu Zagłębie zrewanżuje się Miedzi za wrześniową przegraną? Złośliwi przekonują, że w przypadku porażki w tunelu piłkarze poczują "koloryt" tąpnięcia...
Derby, na które wszyscy kibice czekają odbędą się 17 lutego o godzinie 15:30 na Stadionie Zagłębia.