Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Badanie bezdomności - jaka to skala w mieście?

LUBIN. Ilu jest bezdomnych? Dlaczego zostali bez dachu nad głową i jak im pomóc? - odpowiedzi na te pytania pojawią się w dużej mierze po ogólnopolskim programie badania i liczenia bezdomnych. Do projektu przyłączył się również Lubin, w którym, jak mówią liczby w 2018 roku z pomocy MOPS skorzystało 164 osoby bezdomne.

Badanie bezdomności - jaka to skala w mieście?

W Lubinie na koniec 2018 roku odnotowano 164 osoby bezdomne, które skorzystały z pomocy MOPS. W grupie tej były 24 kobiety. Tegoroczne badanie osób bezdomnych, które ma miejsce z 13 na 14 lutego pozwoli uaktualnić te liczby, ale przyda się też pracownikom socjalnym w dostosowaniu form pomocy do oczekiwań osób bezdomnych. Jak to możliwe? Dzięki kwestionariuszom, które podczas badań wypełniają pracownicy socjalni MOPS.

- W kwestionariuszu są pytania dotyczące m.in. wydarzeń, które według osoby badanej, spowodowały bezdomność. Czy to był konflikt rodzinny, przemoc domowa, zadłużenie, niepowodzenie w poszukiwaniu pracy poza miejscem zamieszkania, eksmisja, wymeldowanie, migracja, opuszczenie placówki opiekuńczo – wychowawczej, odejście lub śmierć rodzica/opiekuna, rozpad związku, bezrobocie, opuszczenie zakładu karnego brak pracy, zły stan zdrowia czy też niepełnosprawność, a może uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu, choroba, zaburzenie psychiczne. Jest też pytanie w jakich obszarach osoba bezdomna oczekuje pomocy. Mamy możliwość udzielenia pomocy w formie: pracy socjalnej ( jest to podejmowanie działań przez pracownika socjalnego na rzecz osoby/rodziny w celu poprawy sytuacji życiowej np. pomoc w złożeniu wniosku o przydział lokalu mieszkalnego , motywowanie do podjęcia leczenia w tym odwykowego i pomoc w tym zakresie, odbudowanie relacji rodzinnych), zapewnienia ciepłego posiłku, ubrania, finansowej, pomocy prawnej – mówi Helena Kosowska - Nowak, kierownik Działu Pomocy Środowiskowej MOPS w Lubinie. Kwestionariusze przygotowuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które nadzoruje ten projekt.
Liczenie i badanie osób bezdomnych w Polsce trwa od 2013 roku.

Powiązane wpisy