Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Młodzież i nauczyciele protestowali na ulicach miasta

LUBIN. Młodzież i nauczyciele ZS 2 w Lubinie wzięła udział w marszu protestacyjnym ukazującym brak akceptacji co do decyzji zarządu Powiatu i części Radnych. Uczestnicy pochodu nie zgadzają się z pomysłem, by w szeregi ich szkoły wcielić III LO. Takie zmiany zmuszą ich do dwuzmianowego uczęszczania do szkoły. Pomysły Starosty Powiatu Adama Myrdy dotyczą też zmian w kształceniu w II LO w Lubinie. Tam od września 2019 mieliby trafić uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Młodzież i nauczyciele protestowali na ulicach miasta

Od  stycznia tego roku organem prowadzącym dla szkół średnich w Lubinie nie jest już Urząd Miejski w  Lubinie  ( prezydent), ale Starostwo Powiatowe ( starosta). Tuż przed ostatnią sesją radnych powiatowych  okazało się, że przewidziano uchwały, które radni mieli podjąć bez wcześniejszych konsultacji z instytucjami których to dotyczy. Uchwały mówiły  o poważnych zmian w  kształceniu w II LO i ZS 2 w Lubinie.  Nikt wcześniej nie konsultował pomysłu wcielenia w te placówki innych szkół. Do ZS 2 ma trafić III LO, zaś do II LO Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. 

Takim decyzjom sprzeciwiają się praktycznie wszyscy uczniowie ZS 2 i II LO, ich rodzice, nauczyciele i dyrekcje. Nowości znacznie utrudnią wszystkim życie, jeśli uchwalony już przez Radnych powiatowych zamiar pozytywnie zaopiniuje Kurator Oświaty.

Osoby, których zmiany dotyczą robią co mogą, by wyrazić swój sprzeciw i postarać się o zmianę decyzji tych radnych, którzy są przychyli lubińskiemu staroście i jego pomysłom.  Jednym z elementów protestu przeciwko takiej decyzji był marsz, który odbył się 13 marca 2019 spod sZS 2 przy Szpakowej do lubińskiego rynku. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele, którzy niosąc transparenty i wyrażając swoje opinie przez megafon w ten sposób chcieli zwrócić uwagę lubinian na przedmiotowe traktowanie i brak chęci posłuchania opinii osób najbardziej zainteresowanych zmianami.

- Jeżeli te zamiary ze strony organu prowadzącego zostaną zrealizowane to będzie oznaczało włączenie do naszej szkoły III LO, a to wygeneruje dwuzmianowość. Nawet te plany przejścia na model warszawski zakładający naukę także  w soboty, czyli część młodzieży w cyklu poniedziałek - piątek, a część wtorek - sobota To nie rozwiążę problemu. tak czy inaczej druga zmiana będzie  rozpoczynać się około godziny 14:00 i kończyć około 20:00. Na sesji nie chciano się wsłuchać w nasze opinie. Radni i członkowie zarządu  otrzymali opracowanie dotyczące bazy dydaktycznej naszej szkoły. Z tego opracowania wynika, że uwzględniając nabór na najbliższy rok szkolny na poziomie nawet nie dwukrotnym zważywszy na zderzenie roczników , nie ma absolutnie wolnych mocy przerobowych. To wynika z wyłączenia części budynku szkoły na inne cele m.in. gościmy tu Bibliotekę Pedagogiczną i WORD. Wynika to też ze specyfiki kształcenia zawodowego, gdzie  w przypadku wielu przedmiotów zawodowych w grę wchodzi podział na grupy, co dubluje obłożenie sal dydaktycznych -   mówi Bogdan Dudek, dyrektor ZS 2 w Lubinie.

Powiązane wpisy