Konferencja dla lekarzy. MCZ ściągnęło ekspertów z gastroenterologii
LUBIN. Tematem wiodącym tegorocznej konferencji naukowo – szkoleniowej zorganizowanej przez Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie były choroby trzustki i wątroby. W CK Muza w sobotę 23 marca 2019 spotkali się lekarze z całego Zagłębia Miedziowego, ale też Dolnego Śląska, województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Wykładowcami byli najlepsi specjaliści z całej Polski.
Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie zgodnie już z wieloletnią tradycją zorganizowało konferencję naukowo – szkoleniową dedykowaną głównie lekarzom z terenu Zagłębia Miedziowego, ale wzięli w niej również udział przedstawiciele świata medycyny z innych województw. Wsparciem w przygotowaniu medycznego spotkania służyła Katedra Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
- W tym roku gościmy wykładowców z Warszawy, Lublina, Łodzi, Katowic i Wrocławia. Tym razem są to przede wszystkim guzy trzustki i choroby wątroby - mówił podczas konferencji Marek Ścieszka, ordynator oddziału gastroenterologii szpitala MCZ i wiceprezes zarządu ds. medycznych, gospodarz sobotniego spotkania.
Prawie 100 osób, które wzięły udział w konferencji, mogło wysłuchać wykładów najlepszych specjalistów z tej dziedziny. Wśród nich była Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i prezes Polskiego Klubu Trzustkowego z Warszawy. - To, o czym dziś mówiłam to autoimmunologiczne zapalenie trzustki, rzadka choroba i często źle rozpoznawana więc na pewno należy przyłożyć starań, byśmy tym pacjentom mogli pomóc. To jednocześnie choroba, która w przeciwieństwie do wielu innych chorób trzustki może być dobrze leczona pod warunkiem, że jest rozpoznana - mówiła po wykładzie Grażyna Rydzewska.
Poza lekarzami gastroenterologami oraz rodzinnymi wśród słuchaczy obecny był Zbigniew Hałat, dyrektor ds. medycznych Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Jako lekarzowi podoba mi się ta konferencja, bo tu można zauważyć rozwój medycyny, wręcz gwałtowny związany również z diagnostyką obrazową, zagospodarowaniem wszystkich możliwości jakie nam daje nowoczesna nauka w służbie zdrowia. Jako organizatorowi ochrony zdrowia konferencja ta podoba mi się tym bardziej, bo tego rodzaju ośrodek nie marnuje szans które posiada. Ambicje kolegów lekarzy, które były tu od dawna realizowane są kontynuowane przez ten ośrodek. Doktor Marek Ścieszka potrafił sprowadzić na konferencję główne postacie gastroenterologii z całego kraju i znaleźć zainteresowanie w odbiorcach tego spotkania – mówił w trakcie konferencji Zbigniew Hałat, dyrektor ds. medycznych Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.