Pracy sezonowej nie ma dużo, ale warto szukać
LUBIN. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie na nadmiar ofert pracy sezonowej nie ma co narzekać, bo nie ma ich wiele. Można rozglądać się jeszcze w innych miejscach, jak Agencje Pracy np. MCKK, która jest nowością na lubińskim rynku. Z liczb wynika, że stawki za sezonowe zatrudnienie są dość atrakcyjne, zaś wyjazdy zagraniczne nie cieszą się już tak dużą popularnością.
Region Zagłębia Miedziowego nie należy do popularnych jeśli mowa o ofertach pracy sezonowej.
- Mamy obecnie oferty pracy sezonowej, ale dotyczą one zagranicy, jak Belgii, Hiszpanii i Holandii. To prace przy zbiorach. Stawki to np. w Holandii przy zbiorze truskawek 10 euro za godzinę, a tydzień pracy to 48 godzin. Nie cieszy się to aż takim zainteresowaniem, jak kiedyś. Ludzie niechętnie już wyjeżdżają z tego tytułu, że na miejscu mają różne inne możliwości zatrudnienia. Nasz Urząd na chwilę obecną nie ma żadnych ofert pracy sezonowej w Polsce. Kiedyś zdarzały się oferty znad morza, regionów, gdzie jest ona bardziej potrzebna. Przysyłano do nas różne oferty pracy w gastronomii, jak kucharz, pomoc kuchenna czy barmanów. Takich ofert teraz trzeba szukać w centralnej bazie ofert pracy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, np studenci, którzy chcą pracować przez okres wakacji to może zajrzeć na stronę centralnej bazy. Tam są dostępne wszystkie oferty pracy w Polsce - mówi Katarzyna Butkiewicz, doradca klienta instytucjonalnego, w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Osoby niepełnoletnie do 16 roku życia pracy mogą poszukiwać w punktach OHP. W Legnicy przy ulicy Mickiewicza 21 i w Lubinie przy Tysiąclecia 2.
Pracy sezonowej, ale nie tylko można szukać w nowej Agencji Pracy MCKK, która działa w Lubinie od niedawna. Korzystanie z doradztwa w tej jednostce jest bezpłatne. Agencja nie pobiera też opłat za znalezienie pracy osobom poszukującym. Specjaliści od rynku pracy Agencji MCKK podpowiadają w co najlepiej wyposażyć się, by sprawnie znaleźć nie tylko sezonowe zatrudnienie. - Ci, którzy szukają zatrudnienia w gastronomii powinni pomyśleć o zaświadczeniu lekarskim, które odpowiada dawnej książeczce sanepidowskiej. Można je zdobyć w punktach medycyny pracy. W turystyce warto wykazać się uprawnieniami pedagogicznymi lub odpowiednim kursem, by np. wykonywać pracę z dziećmi na koloniach czy obozach - mówi Beata Kozak, pełnomocnik zarządu ds. organizacji Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego MCKK w Lubinie.
Najniższa stawka za godzinę to w 2019 roku 14,70 zł brutto.W gastronomii można zarobić nieco więcej, bo nawet 16 zł/h. Najwyższe stawki pojawiają się w centrach handlowych i logistycznych. Tam można zarobić od 18 do 25 złotych za godzinę.