Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Suche krany na wioskach. Gmina wdraża plan naprawczy!

ŚCINAWA. Dwukrotnie większe zużycie wody z wodociągu sieciowego we wsiach obsługiwanych przez pompownię w Krzyżowej spowodowało przerwę w jej dostawie do niektórych miejscowości na terenie gminy Ścinawa. Największe problemy z bieżącą wodą występują w Redlicach, Wielowsi oraz Parszowicach. To wyjątkowa sytuacja, dlatego apelujemy do mieszkańców, by ograniczyli zużycie wody, jedynie do celów bytowych. Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Ścinawie, po ustaleniach z władzami samorządowymi, wdraża plan przywrócenia ciśnienia w sieci i już rozpoczął działania naprawcze, które na stałe mają rozwiązać problem. Aktualnie, w czasie przerwy w dostawie wody z wodociągu sieciowego, woda spełniająca wszelkie normy jakościowe, jest dowożona do mieszkańców beczkowozem.

Suche krany na wioskach. Gmina wdraża plan naprawczy!

- Zaopatrzenie mieszkańców w wodę to priorytet i zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, nikt nie bagatelizuje problemu! – podkreśla burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Docierają do mnie apele mieszkańców, prośby o zajęcie się tematem braku wody i oczywiście ścinawski samorząd nadzoruje działania podejmowane przez ZGK, który zarządza siecią. Dzisiaj, w odpowiedzi na wcześniejsze polecenie rozwiązania problemu, został mi przedstawiony plan działań naprawczych – dodaje burmistrz.

Problemem jest ponad dwukrotnie większy pobór wody przez mieszkańców wiosek podłączonych do pompowni w Krzyżowej (132 m³ / 24 h – normalny rozbiór, blisko 300 m³ / 24 h – aktualny rozbiór).
Tak duże zwiększenie zapotrzebowania na wodę wynika m.in. z panujących ostatnio wysokich temperatur i ogólnej sytuacji hydrologicznej w regionie. Ponadto, mieszkańcy wodą z sieci podlewają ogródki, w tym w nielegalny sposób podłączając się do hydrantów – ostatnio na takim procederze przyłapano mieszkańca Ścinawy. Prosimy o reagowanie na zaistniałą sytuację i zgłaszanie nielegalnych poborów wody.

Rozwiązanie = ponowne uruchomienie ujęcia wody w Wielowsi.
ZGK rozpoczął procedurę ponownego uruchomienia ujęcia wody w Wielowsi. Przed kilkoma laty zostało ono wyłączone z użycia, z powodu przekroczenia stężania azotanów. Zanim woda zostanie podana do wodociągu, wcześniej będzie uzdatniana i przejdzie szereg badań. Po uzyskaniu odpowiedniej jakości i zgody Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie, popłynie do odbiorców.

– Sytuacja jest bardzo poważna, dokładamy wszelkich starań, by rozwiązać ją jak najszybciej. Mogę zapewnić, że woda, którą podamy siecią, korzystając z ujęcia w Wielowsi, spełniać będzie wszelkie normy. Natomiast apeluję do mieszkańców o wyrozumiałość. Muszą ograniczyć pobór wody, tylko do celów bytowych, bo przy takim jej rozbiorze, nie ma szans, by dopłynęła choćby do Redlic czy Jurcza, jej zasoby wyczerpują się już w Parszowicach – tłumaczy Zbigniew Węgrzyn, prezes ZGK.

Powiązane wpisy