Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Uwaga na stopy w cukrzycy. Może być groźnie i tragicznie

LUBIN. Zniszczone naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe, głębokie rany, a w konsekwencji nawet amputacja czy śmierć to żniwo stopy cukrzycowej, jednego z najpoważniejszych powikłań w cukrzycy. Diabetolodzy przestrzegają i przypominają o kontrolowaniu poziomu cukru i higienie stóp.

Uwaga na stopy w cukrzycy. Może być groźnie i tragicznie

Poradnia diabetologiczna MCZ w Lubinie dysponuje gabinetem stopy cukrzycowej. To tam mogą zgłaszać się pacjenci, którzy cierpią na jedno z najniebezpieczniejszych powikłań w cukrzycy, a mianowicie stopę cukrzycową. Do gabinetu trafiają chorzy z całego terenu województwa dolnośląskiego, szczególnie rejonu lubińsko-legnicko-głogowskiego.

- Obserwujemy wzrost ilości pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej kierowanych do nas także z poradni chirurgicznych. Staramy się prowadzić edukację, bo profilaktyka jest nie tylko najtańszym sposobem leczenia, ale pozwala też zmniejszyć częstość powikłań i amputacji nawet o 85%. Miesięcznie średnio wykonujemy około 60 wizyt, często pacjentów z kilkoma ranami naraz, mamy od dwóch do czterech wyleczeń całkowitych. Są też chorzy, którzy leczą się u nas kilka lat i mają problem z wygojeniem ran - wynika to w dużej mierze z pewnych deformacji stopy, problemów z uzyskaniem odciążenia. Niestety ustawa nie dała diabetologom możliwości wypisywania skierowań na odpowiednie wkładki czy obuwie. Zakres, na który diabetolog może wystawić zlecenie na zaopatrzenie ortopedyczne jest bardzo mały. Musimy prosić lekarzy zabiegowców: chirurga, ortopedę, neurologa czy lekarza rehabilitacji – informuje Bartosz Bednarkiewicz, lekarz oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie zajmujący się problematyką stopy cukrzycowej już od 10 lat.

Większa liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetu stopy cukrzycowej wynika po części z większej świadomości chorych, którzy czytają na ten temat coraz więcej w różnych publikacjach.

- Zgłaszają się do nas nawet pacjenci bez ran, którzy w obawie o postęp choroby chcą się skontrolować. Takimi badaniami oczywiście dysponujemy i staramy się wszystkich badać, wyznaczając ramy kolejnych kontroli. W cukrzycy typu pierwszego od 0,5 do 2% pacjentów ma zespół stopy cukrzycowej, zaś w cukrzycy typu drugiego to liczby od 12 do 18 %. Najbardziej narażeni są pacjenci, którzy chorują na cukrzycę długo, mają źle wyrównane glikemie, palą papierosy, nie stosują podstawowych zasad higieny i pielęgnacji stóp, osoby z zaburzeniami ochronnego czucia bólu ( tzw.neuropatią cukrzycową ) , którzy nie mają świadomości braku czucia w stopach - nie czują oni temperatury, dotyku czy bólu , bywa więc, że szkło w bucie czy zwinięta skarpetka jest dla nich zaskoczeniem . Inną grupą pacjentów są osoby samotne, słabo widzące, które samodzielnie wykonują zabiegi pielęgnacyjne przy stopach, kalecząc się – dodaje Bartosz Bednarkiewicz.

Zaniedbanie zespołu stopy cukrzycowej grozi amputacją. - Jeżeli jest to amputacja wysoka- dotycząca podudzia czy uda to śmiertelność jest olbrzymia. Mówi się o tym, że rokowania po amputacji wysokiej są gorsze, niż w chorobach nowotworowych. Około 85% procent pacjentów nie przeżywa pięciu lat po amputacji wysokiej, a 95 % chorych wymaga pomocy osoby drugiej. 75% zoperowanych pacjentów izoluje się od środowiska, a gro z nich nie wraca do pracy zawodowej. Tacy pacjenci są dużym obciążeniem finansowym dla systemu opieki zdrowotnej. Dlatego też, dwa lata temu powstał program ambulatoryjnej opieki i poradni stopy cukrzycowej. Takich poradni jest coraz więcej, na Dolnym Sląski dwie, jedna właśnie w Lubinie w Szpitalu MCZ SA. ,choć finansowanie nie jest jeszcze adekwatne do tego, co robimy, ale dobrze, że ministerstwo zwróciło na ten problem uwagę – podkreśla doktor Bednarkiewicz.

Jak podpowiadają specjaliści, każdy pacjent borykający się z cukrzycą powinien codziennie wieczorem kontrolować swoje stopy. Jeżeli sam nie jest w stanie ze względu na otyłość, zwyrodnienia kręgosłupa czy stawów, to powinien zrobić to ktoś inny. Stopy powinny być codziennie pielęgnowane i natłuszczane. W chwili zauważenia jakiegokolwiek problemu jak uszkodzenie naskórka, zaczerwienienie, obrzęk , wyciek z rany czy zmieniony zapach stopy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Ze specjalistami oddziału diabetologii szpitala MCZ można kontaktować się telefonicznie 76 84 60 423 i ustalić ewentualny termin spotkania. Chory, chcący leczyć się u lekarzy oddziału czy poradni diabetologicznej MCZ, powinien mieć skierowanie do specjalisty.

Szpital MCZ w Lubinie dysponuje dobrym sprzętem medycznym do diagnostyki w kierunku zespołu stopy cukrzycowej. Mowa tu o zestawie do badania zaburzeń czucia wibracji, temperatury , dotyku i bólu, neurotensjometrze do bardziej precyzyjnego badania zaburzeń czucia, pedobarografii dynamicznej i statycznej, badającej rozkład nacisku na część podeszwową stopy - uzyskany obraz pokazuje, które obszary stopy są obarczone większym ryzykiem powstania rany. Wynik badania pozwala dobrać wkładki odciążające i uchronić się przed powikłaniami.

Powiązane wpisy