Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koronawirus - objawy, postępowanie, środki ostrożności

LUBIN. Wysoka gorączka powyżej 38 stopni, kaszel i duszności, bóle mięśni, osłabienie i rzadko katar – to główne objawy przypisywane koronawirusowi, który sparaliżował świat, w tym powoli również Polskę. Pytamy lekarzy Miedziowego Centrum Zdrowia co robić, by nie narażać się na zarażenie, kto jest szczególnie zagrożony i dlaczego kwarantanna powinna trwać minimum 14 dni.

Koronawirus - objawy, postępowanie, środki ostrożności

Na dzień 20 marca na całym Dolnym Śląsku stwierdzono 33 przypadki zarażenia koronawirusem. Prawie 2200 osób poddano kwarantannie, zaś blisko 2300 nadzorem epidemiologicznym. Zamknięte szkoły, żłobki, lokale gastronomiczne i galerie, skrócone godziny pracy w wielu zakładach, wstrzymane przyjęcia planowych operacji na oddziały szpitalne to tylko kilka obwarowań, które mają pomóc spowolnić proces zarażania koronowirusem w Polce, a co za tym idzie również w Zagłębiu Miedziowym.

Doktor Grzegorz Libner, lekarz rodzinny Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie przypomina, że niepokojącymi objawami, które mogą wskazywać na obecność koronawirusa jest wysoka gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, osłabienie i bywa, że czasami też katar, który utrudnia utożsamienie choroby z COVID – 19. Doktor przypomina i uczula, by osoby, które wróciły z zagranicy, zwłaszcza z krajów zagrożonych, od razu zgłaszały ten fakt w Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej i poddawały się kwarantannie. Każdy z nas powinien zastosować się do ważnych zasad.

- Pamiętajmy o środkach ochrony indywidualnej, jak maseczki, o higienie, zasłanianiu ust podczas kaszlu i kichania, i to nie dłonią, ale zagięciem ręki, czyli łokciem, by uniemożliwić transmisję wirusa. Bezpieczna odległość okazuje się być większa niż pierwotnie się mówiło. Inwazyjność tego wirusa może być większa. Mówi się nawet o 4 metrach. Te informacje wynikają z doświadczeń innych krajów. Unikajmy większych skupisk ludzi i zgromadzeń. Zamknięto placówki oświatowe, kulturalne, urzędy, by zmniejszyć możliwość przemieszczania się wirusa. Pamiętajmy, że w gronie osób szczególnie zagrożonych są osoby starsze. Wskaźnik śmiertelności wzrasta u osób powyżej 70 roku życia. Według tych danych przekazanych z innych państw, to nawet 15% w grupie osób w podeszłym wieku, przy 3-5% w grupie osób od 40 do 70 lat. Wirus jest też groźny dla tych pacjentów, którzy wcześniej byli obciążeni w istotny sposób innymi schorzeniami, mieli mniejszą odporność np. w chorobach przewlekłych, immunologicznych i nowotworowych – podkreśla doktor Grzegorz Libner, lekarz i specjalista chorób wewnętrznych II stopnia w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie.

 Jak wynika z codziennych dotychczasowych informacji, wśród potwierdzonych przypadków dodatnich wyników na obecność koronawirusa nie ma dzieci. Badania, które są wykonywane to tak zwana kontrola PCR.

- To badania na obecność komórkową tego wirusa. To badania genetyczne dotyczące wirusa. Wśród przebadanych osób, u których stwierdzono obecność COVID -19 nie ma dzieci. Testy już są coraz bardziej dostępne w każdym ze szpitali zakaźnych wytypowanych przez Ministerstwo Zdrowia do przeprowadzania takich badań. Są one wykonywane u osób z wysokim prawdopodobieństwem obecności wirusa. Na szczęście większość zgłaszanych przypadków jest ujemna i nie jest nosicielami. Niestety nie mamy możliwości zbadania w tym momencie wszystkich na zasadzie przesiewowej – mówi doktor Grzegorz Libner.

Wśród prewencyjnego działania, które może nas ustrzec przed zarażeniem, jest unikanie zbędnych wizyt w przychodniach POZ. Można skorzystać z tele-porady:

Przychodnia „MCZ” S.A. w Lubinie pod numerem 76 72 31 530,
Przychodnia „MCZ” S.A. w Głogowie pod numerami 76 72 76 712 lub 76 72 31 530,
Przychodnia „MCZ” S.A. w Głogowie (poradnia dla dzieci) pod numerem 76 72 76 792,
Przychodnia „MCZ” S.A. w Legnicy pod numerami 76 74 39 554, 76 74 39 555 lub 76 72 31 530,
Przychodnia „MCZ” S.A. w Rudnej pod numerem 76 74 63 64, Poradnia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej za pośrednictwem numeru 76 84 60 406.

Powiązane wpisy