Epidemia nie zahamowała budowy ścieżki rowerowej
ŚCINAWA. Epidemia koronawirusa bynajmniej nie spowolniła prac związanych z budową ścieżki rowerowej (bardziej trafna nazwa autostrada rowerowa-przyp.red.) łączącej Ścinawę z Prochowicami W ramach prowadzonych obecnie robót związanych z budową ścieżki rowerowej trasą dawnej linii kolejowej do Prochowic/Legnicy, wykonawca, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego z Głogowa, remontuje również obiekty inżynieryjne, m.in. dwa mosty zlokalizowane w pobliżu wsi Sitno. Po wcześniejszym wypiaskowaniu i oczyszczeniu stalowej konstrukcji, naniesiono pierwszą warstwę farby, tzw. podkład. Jednocześnie realizowano, przy użyciu sprzętu ciężkiego, formowanie i profilowanie poboczy w pasie ścieżki. W przyszłości na mostach cykliści przejeżdżać będą po zaimpregnowanych drewnianych podkładach.
Przypomnijmy, że budowana aktualnie na zlecenie ścinawskiego samorządu trasa będzie miała nawierzchnię asfaltową o szerokości 3 metrów oraz łączną długość około 9 kilometrów, do granicy gmin Ścinawa i Prochowice, za miejscowością Wielowieś. Razem z wykonanymi wcześniej dwoma kilometrami ścieżki rowerowej w pasie drogi powiatowej- wzdłuż ulicy Legnickiej i drogi wyjazdowej w kierunku Ręszowa, będzie więc miała łącznie długość 11 kilometrów. Łączny koszt realizacji zadania wyniesie 4.460.810,63 zł. Gmina Ścinawa realizuje przedmiotowe przedsięwzięcie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Samorządna.
Ponadto w niedługiej perspektywie trasa dla cyklistów połączy Ścinawę z Prochowicami – prace projektowe dotyczące kolejnego odcinka o długości około 5,5 kilometra, na terenie sąsiedniej gminy, już się rozpoczęły.
– Rozwijając cały projekt współpracujemy z burmistrz Alicją Sielicką, Prochowice widzą potencjał tego przedsięwzięcia. Oprócz połączenia ekologiczną i naprawdę malowniczą trasą naszych dwóch miast docelowo, myślimy również o dotarciu z Prochowic do Rogowa Legnickiego i przez most na Odrze do samego Lubiąża po drugiej stronie rzeki, a więc do niezwykłej atrakcji jaką jest znajdujący się tam pocysterski klasztor. Chcemy powiązać drogę rowerową z ofertą żeglowania po Odrze, co w przyszłości ma stanowić atrakcyjną ofertę turystyki weekendowej. W nasze plany włączył się także samorząd Wołowa i burmistrz Dariusz Chmura, wszyscy współpracujemy przy realizacji tego przedsięwzięcia w ramach Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna – wyjaśnia burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.