Epidemiolog o tym, jak uniknąć zarażenia koronawirusem
LUBIN. Na zakupy najlepiej z listą i raz w tygodniu. Rękawiczki i płyn do dezynfekcji powinniśmy mieć zawsze przy sobie. Dezynfekujmy dłonie, telefon, kierownicę w aucie, kartę bankomatową i wszystko to, co na co dzień dotykamy. Nie korzystajmy z komunikacji publicznej, a jeśli nie musimy pozostańmy w domu, który również utrzymujmy w bezpiecznej czystości. To kilka rad od epidemiologów z Miedziowego Centrum Zdrowia, jak uniknąć zakażenia koronawirusem.
Dziś istotne jest, by będąc poza domem mieć przy sobie środki dezynfekujące do rąk. - Sama to praktykuję i mam w kieszeni taki preparat, idąc na zakupy. Taki środek mogę użyć tuż po zdjęciu rękawiczek. Miejsca często przez nas dotykane , musimy pamiętać, by były często dezynfekowane. Warto też na zakupy iść z własną torbę, a nie koszykiem, które choć mówi się, że są dezynfekowane to przecież nie po każdym kliencie. Mówi się też o tym, by płacić nie gotówką, lecz kartą bezdotykowo. Oczywiście, ale pamiętajmy, że dłonią w rękawiczce, którą w sklepie dotykaliśmy wszystkiego potem dotykamy karty płatniczej, a zatem trzeba ją również zdezynfekować. Ważne jest, by pamiętać, że wirus ten utrzymuje się w powietrzu od 3 – 5 godzin, a potem osiada na różne powierzchnie. Zaleca się zatem, by mieszkanie sprzątać na mokro wodą z detergentem oraz dezynfekować miejsca ,które często dotykamy - wyjaśnia Marzena Dolińska, pielęgniarka epidemiologiczna, specjalista ds. epidemiologii Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie, która zaznacza również, by to, co możliwe po przyniesieniu ze sklepu umyć i zdezynfekować.
Pielęgniarka przypomina również, że koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni, a zatem smażenie i gotowanie eliminuje ewentualne niebezpieczeństwo z innych produktów żywnościowych.
- Nie wolno nam jednak zapomnieć, że wirus ten ma się świetnie w lodówce i zamrażalniku. Kiedy pobieramy próbki w kierunku koronowirusa przechowujemy je w temperaturze od 2-5 stopni lub zamrażamy .Warto więc pamiętać, że zakupione produkty zanim trafią do lodówki powinny być w miarę możliwości zdezynfekowane i umyte czy wyparzone – zaleca Marzena Dolińska.
Osoby z chorobą COVID -19, przebywające na kwarantannie w domu muszą zachować szczególną ostrożność. Podobnie, jak inni członkowie ich rodziny. - Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna mówi, ze nie ma możliwości tworzenia izolatoriów dla ludzi w mieście. Całe rodziny więc często izolują się w domu. Jeśli jest ktoś w domu na kwarantannie i tam ma być izolowany, to całą rodzinę powinno się traktować jak na kwarantannie. Osoba zarażona czy podejrzana musi bezwzględnie przebywać w jednym pomieszczeniu - podkreśla Marzena Dolińska.
Zatem najważniejsza zalecenia podczas izolacji domowej to:
-osoba izolowana stara się komunikować z otoczeniem poprzez telefon, komputer, jak najmniej narażając pozostałe osoby na kontakt,
-inni domownicy nie zbliżają się do osoby izolowanej bliżej niż na dwa metry,
-osoba izolowana nie głaska zwierzaka domowego, wirus może przenieść się na sierści na osoby zdrowe,
-nie wynosi się rzeczy z pokoju osoby izolowanej,
-jeśli w mieszkaniu jest wspólna toaleta/łazienka osoba izolowana korzysta z niej jako ostatnia z domowników, a potem pomieszczenie należy umyć i zdezynfekować,
-nie korzystamy z wentylatorów, klimatyzacji ani oczyszczaczy powietrza
-często zmieniamy bieliznę pościelową (co drugi dzień), a ręczniki codziennie
-osoba izolowana używa osobnych naczyń, brudne naczynia należy umyć ręcznie gorąca wodą z detergentem lub umyć w zmywarce w temperaturze 60 stopni
-jeśli inna osoba wchodzi do pokoju, w którym przebywa osoba izolowana powinna założyć maskę na usta i nos.
- Podczas sprzątania mieszkania skupiamy się na kilkukrotnym przecieranie w ciągu dnia preparatem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu takich przedmiotów, jak klamki , blaty stołów, uchwyty lodówki, szafek ,armaturę łazienkową, toalety, uchwyty w toalecie, telefony, klawiatury, piloty telewizyjne,włączniki światła. Powinniśmy także często wietrzyć pomieszczenia. Poziom wirusa zawieszonego w powietrzu znacząco obniży się, kiedy wywietrzymy mieszkanie – wyjaśnia Marzena Dolińska, pielęgniarka epidemiologiczna, specjalista ds. epidemiologii Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.