W galerii Cuprum Arena tłumaczyli czym jest autyzm
LUBIN. W ramach Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Galerii Cuprum Arena specjaliści i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Szklarach Górnych służyli pomocą. Wszyscy zainteresowani poszerzeniem wiedzy o autyzmie mogli przyjść, zapytać, wziąć ulotki lub dowiedzieć się, jak złożyć wizytę w ośrodku, przyjrzeć się opiece nad wychowankami czy też zgłosić się w ramach wolontariatu do wspierania podopiecznych i kadry pedagogicznej.
Jest lepiej niż 20 lat temu, ale wciąż warto mówić i informować społeczeństwo o autyzmie - zapewniają ci, którzy opiekują się osobami cierpiącymi na te schorzenia. Ludzie zdrowi często ze strachu, braku wiedzy nie akceptują dzieci czy dorosłych borykających się z autyzmem. Choć częściej pytamy, chcemy zrozumieć to takie dni jak 2 kwietnia, czyli Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Autyzmie są potrzebne, choćby po to by przypomnieć i zwrócić uwagę na problem.
- Jest to dzień obchodzony na całym świecie. Jego celem jest przybliżenie wiedzy na temat autyzmu. Wielu ludzi, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z osobami z tym zaburzeniem często napotykając na swojej drodze ludzi z autyzmem uważa, że są dziwni czy źle wychowani. Chcemy pokazać, że to ludzie tacy sami jak my, ale z powodu zaburzeń pracy mózgu w inny sposób postrzegają nasz świat. mają problemy z komunikacją. Z tego właśnie wynika ich inne zachowanie. Myślę, że społeczeństwo jest bardziej tolerancyjne niż jeszcze 20 lat temu, gdy zaczynałam pracę. Na pewno jest wyższy poziom wiedzy na temat osób "innych", czyli też z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. to budujące, że to społeczeństwo które kiedyś się bało, teraz jest bardziej otwarte. Musze zaznaczyć, że coraz więcej rodzi się dzieci ze spektrum autyzmu. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Mam kontakt w lubińskich przedszkolach i widzę, że jest tych dzieci więcej, dlatego to ważne, by ludziom uświadamiać, że te dzieci z autyzmem nie są niegrzeczne czy złe. To nie jest ich wina. Nie należy się ich bać. - mówi Agnieszka Kokocka, logopeda ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Szklarach Górnych.
W ośrodku w Szklarach Górnych pod opieką specjalistów jest kilkanaście dzieci borykających się ze spektrum autyzmu. Kadra jest otwarta na wizyty lubinian, służy radą i informacjami. Po wcześniejszym umówieniu się można przyjechać, by obejrzeć placówkę czy grupy podczas pracy. Ośrodek czeka również na pomoc wolontariuszy.
- Zapraszamy do siebie. Jesteśmy otwarci. Można przyjechać i zobaczyć jakie mamy warunki i jakie prowadzimy zajęcia. Zaprezentujemy specjalistów oraz różnorodne rehabilitacyjne - mówi Agnieszka Kokocka.