Targi pracy w Lubinie - wystawców za wielu (FOTO)
LUBIN. Jubileuszowe, X Targi Pracy organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie zainteresowały tak wielu wystawców, że PUP musiał ograniczyć liczbę uczestników. Trzystrefowy podział stanowisk spotkał się z ogromną popularnością odwiedzających. Szukano pracy, możliwości podniesienia kwalifikacji, ale też rady jak założyć działalność gospodarczą oraz jak zdobyć dotację.
Targi Pracy organizowano niegdyś w hali sportowej przy ulicy Składowej, ale od kilku ostatnich lat wydarzenie ma miejsce w galerii Cuprum Arena. Jubileuszową edycję targów rozpoczęto od oficjalnego powitania no i oczywiście tortu.
- To był pierwszy rok, gdy musieliśmy ograniczyć liczbę pracodawców. Jeżeli chodzi o rok 2015 to musimy pamiętać, że był on rokiem specyficznym dla polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia malała. Pracodawcy zaczęli mieć problemy z rekrutowaniem kadry. Widać to w obecności pracodawców na tych targach pracy. Coraz chętniej biorą udział w takich imprezach. W Lubinie stopa bezrobocia w styczniu nieznacznie wzrosła. Tak jest co roku. Z naszych obserwacji wynika, że są to osoby które wracają na święta z zagranicy. Rejestrują się, by skorzystać usług lekarskich. Nie są to osoby typowo zainteresowane ofertami w urzędzie. - mówiła Wioletta Jagielska, dyrektor PUP w Lubinie.
Wzorem ubiegłego roku stoiska na targach podzielono na strefy: pracodawców, szkoleniową i rozwojową. Wśród pracodawców obecne były lokalne firmy, ale tez ogólnopolskie i zagraniczne. W strefie szkoleń dominowały uczelnie i placówki z Zagłębia Miedziowego. Nie obyło się bez obecnego co roku na targach lubińskiego MCKK. - Oferuję zainteresowanym krótkie formy szkoleniowe szkoleń aktualizujących wiedzę. w najbliższym czasie będą krótkie, jednodniowe formy dla osób które pracują, ale potrzebują zaktualizować swoją wiedze. Robimy takich szkoleń w każdym kwartale sporo. Wszystkie aktualizują wiedzę z rożnych dziedzin. Poza tym mamy bardzo szeroką gamę szkoleń językowych. Jako jedyna szkołą w Lubinie uczymy już siedmiu języków : niemieckiego, angielskiego, włoskiego, hiszpańskiego. Zdarzało nam się już uczyć japońskiego i chińskiego - mówiła Ewa Organa, st. spec. w dziale szkoleń menadżerskich w MCKK.
W strefie rozwoju na interesantów czekali urzędnicy ZUS, Urzędu Pracy, Miejskiego i Skarbowego, którzy doradzali i wyjaśniali jak wyglądają procedury przy staraniu się o dotację na własną działalność albo w ogóle zasady założenia własnej działalności.
{gallery}galeria/wydarzenia/08.04.16_Targi_Pracy_Lubin_fot_Marzena_Machniak{/gallery}