Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Podsumowali kadencję strażaków-ochotników

RUDNA. Blisko 1 960 000 zł wydano w Gminie Rudna na ochronę przeciwpożarową w latach 2011-2015. Dwie trzeciej tej kwoty pochodziło z budżetu Gminy. Oddział Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Rudnej podsumował 5-letnią kadencję.Strażacy przyjęli sprawozdanie ustępującego zarządu oraz wybrali władze na kolejną kadencję. Prezesem OG OSP w Rudnej został ponownie wybrany Damian Sawicki, jego zastępcą został Grzegorz Hryniewicz, Komendantem Gminnym Wojciech Wojtyczka, sekretarzem Wojciech Korpak, a skarbnikiem Marek Wysocki. W skład zarządu weszli również Władysław Bigus, Stanisław Czech, Krzysztof Kowalski, Dariusz Rychlik oraz Patryk Węcław.

Podsumowali kadencję strażaków-ochotników

Na terenie gminy Rudna funkcjonuje 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych: OSP Rudna, OSP Chobienia, OSP Gwizdanów, OSP Górzyn oraz OSP Orsk. Jednostki z Rudnej i Gwizdanowa są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy dysponują 7 specjalnymi pożarniczymi pojazdami ratowniczo-gaśniczymi, który zakup był współfinansowany przez Gminę Rudna.

W dyspozycji jednostek OSP znajduje się również specjalistyczny sprzęt pożarniczy i ratowniczy. – Mamy  piły do drewna, piły do betonu i stali, motopompy pożarnicze, motopompy pływające, motopompy szlamowe, agregaty prądotwórcze, drabiny przenośne, łódź z silnikiem zaburtowym, zestawy do ratownictwa drogowego, zestawy do ratownictwa medycznego, aparaty oddechowe z maskami, sygnalizatory bezruchu, wentylator oddymiający, toksymetr do pomiaru CO, defibrylator oraz sanie lodowe. Nasze jednostki są dobrze wyposażone i wyszkolone – podkreśla Damian Sawicki, prezes OG OSP w Rudnej. 5 remiz wyposażonych jest w środki alarmowania i łączności, pozwalające na szybkie reagowanie w sytuacjach zagrożenia. – Nasi strażacy są przeszkoleni z zakresu ratownictwa technicznego i kwalifikowanej pierwszej pomocy, współpracują z  Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz w działaniach przeciwpowodziowych i ratownictwa na wodach – dodaje Damian Sawicki.

W ciągu ostatnich 5 lat Gmina Rudna wsparła działalność OSP kwotą niemal 1 175 000 zł – przypomina Władysław Bigus, Wójt Gminy Rudna, ale również strażak i członek zarządu OG OSP w Gminie Rudna. – Ochrona przeciwpożarowa mieszkańców jest jednym z naszych priorytetów, dlatego nie szczędzimy środków na szkolenia czy zakup sprzętu specjalistycznego dla straży. Zachęcamy także mieszkańców do działalności w OSP, kreującej postawy pomocy dla innych i poświęcenia na rzecz lokalnej społeczności – dodaje Władysław Bigus.

W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do 181 zdarzeń, uczestnicząc najczęściej  w gaszeniu pożarów nieużytków rolnych, nasypów kolejowych, budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz lasów. Uczestniczyli również w usuwaniu skutków wypadków drogowych czy udzielaniu pomocy przed medycznej poszkodowany. Po wichurach wyjeżdżali do usuwania drzew z jezdni. Brali również udział w gaszeniu pożaru wysypiska śmieci w Kłopotowie.

 

Powiązane wpisy