Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

„Bo mam do kogo wracać” – nietypowa akcja dla pracowników KGHM

LUBIN.  „Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie, bo mam do kogo wracać” pod takim hasłem w Oddziałach KGHM trwa akcja przypominająca pracownikom o podstawowej wartości Spółki – bezpieczeństwie. Tym razem w kampanii odwołano się do codziennej komunikacji pracowników z ich bliskimi, dodając bezpieczeństwo do listy codziennych obowiązków. W korytarzach, łazienkach, przy stanowiskach pracy pojawiły się żółte karteczki przypominające o stosowaniu zasad BHP i szczęśliwym powrocie do domu.

„Bo mam do kogo wracać” – nietypowa akcja dla pracowników KGHM

Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych wartości KGHM

Obejmuje ochronę zdrowia pracowników, tworzenie przyjaznego środowiska pracy i minimalizowanie potencjalnych zagrożeń. Czuwają nad tym wszyscy pracownicy Spółki, przestrzegając procedur i zasad bezpieczeństwa.

- Każdy z nas powinien znać nie tylko potencjalne niebezpieczeństwa, ale także odpowiednie procedury reagowania w razie ich wystąpienia. Każdy z nas musi być w pełni świadomy tego, jak jego działania mogą wpływać na bezpieczeństwo innych osób. A jednym z kluczowych elementów skutecznej kultury bezpieczeństwa jest poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie i życie. Każdy pracownik, niezależnie od stanowiska, powinien pamiętać, że to od jego postawy zależy nie tylko jego własne bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo tych, którzy z nim współpracują. W tym kontekście słowa „bo mam do kogo wracać” są wyjątkowo istotne – mówi Mirosław Laskowski, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji KGHM Polska Miedź S.A.

Bezpieczeństwo w KGHM zależy od świadomych decyzji podejmowanych przez każdego pojedynczego pracownika, niezależnie czy pracuje przy produkcji, czy w biurze.

„Zero szkód”: motywacja do bezpiecznych zachowań

Stawiając jako priorytet politykę „Zero szkód” w pracy, KGHM nieustannie doskonali technologie i systemy zarządzania, buduje świadomość, a także motywuje pracowników do bezpiecznych zachowań. Dlatego promocja oraz edukacja pracowników w zakresie bezpieczeństwa jest ważnym elementem kultury organizacyjnej w Miedziowej Spółce.

I to właśnie w ramach działań edukacyjnych w Oddziałach KGHM w różnych miejscach codziennej pracy pojawiły się samoprzylepne karteczki zwane także post-it-notes lub sticky notes z wypisanymi przez bliskich pracowników przypomnieniami, życzeniami i wskazaniami o stosowaniu zasad BHP, tak żeby na koniec dnia bezpiecznie wrócić do domu.

Na karteczkach w treściach odwołujących się do najważniejszych relacji społecznych, czyli tych rodzinnych z najbliższymi i wypisanych na nich z pozoru zwykłych codziennych czynności, kryje się troska o bezpieczeństwo w pracy i bezpiecznym powrocie z niej.

„Synku! Kup mleko wracając z pracy – koniecznie wyprowadź psa po powrocie. Załóż kask w pracy! Mama”
„Synek. Pamiętaj, że po pracy jedziemy do babci. Wróć punktualnie i bezpiecznie! Tata”

„Moje bezpieczeństwo zależy ode mnie, bo mam do kogo wracać” jest fundamentem kultury bezpieczeństwa w KGHM. Kultura bezpieczeństwa nie dotyczy tylko przestrzegania procedur i norm. Jest to sposób myślenia, który zakłada odpowiedzialność, zarówno za siebie, jak i za innych.

Akcje dla pracowników

Każdego roku w poszczególnych Oddziałach KGHM organizowane są Dni Bezpieczeństwa. Spółka realizuje wówczas szereg projektów łączących profilaktykę zdrowotną, edukację i dobrą zabawę. Celem akcji jest promowanie stosowania zasad bezpieczeństwa w pracy, ale także zwiększenie świadomości o wpływie i znaczeniu codziennych nawyków na zdrowie. W tym roku pracownicy mogli skorzystać z porad specjalistów, zbadać poziom cukru, ciśnienie czy wagę i skład ciała. W drodze do pracy czekały na nich porady dietetyków, szkolenia z pierwszej pomocy oraz konkursy dot. bhp. Tegoroczne Dni Bezpieczeństwa w KGHM zainaugurowało seminarium zorganizowane przez Związek Pracodawców Polska Miedź „Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo pracowników w przemyśle surowcowym”.

Powiązane wpisy