Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bezpłatne dojazdy dla dzieci i młodzieży

RUDNA. Gmina Rudna przyjęła Lokalny Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i młodzieży - Mieszkanców Gminy Rudna. Samorząd będzie między innymi refundował uczniom koszty przejazdów związane z edukacją. Celem Programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży poprzez zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji.

Bezpłatne dojazdy dla dzieci i młodzieży

– Program ma umożliwić pokonywania barier wynikających z trudnej sytuacji materialnej lub życiowej oraz stworzyć dostęp do informacji oraz instytucji zapewniających im uczestnictwo w aktywnym kształtowaniu swoich umiejętności i rozwoju edukacyjnym, kulturalnym i sportowym. Pozwoli również na organizację warsztatów, zajęć czy konkursów wykraczających poza podstawowy program edukacji – wyjaśnia Zofia Szeliga, kierownik Referatu Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki. Planowana jest aktywizacja dzieci i młodzieży podnosząca ich wiedzę i kompetencje, działania związane z atrakcyjnymi formami spędzania wolnego czasu oraz wzrost zaangażowania lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych w trosce o równe szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z terenu gminy.

– Przyjęty program pozwoli nam na refundację kosztów przejazdów dzieci i uczącej się młodzieży. W praktyce oznacza to, że będziemy zwracać uczniom dojeżdżającym do szkół w Lubinie pieniądze za bilety. Zwrócimy im również koszty zakupu biletów w autobusach tak zwanej „bezpłatnej komunikacji powiatowej" w Lubinie. Jak wiemy, uczniowie i ucząca się młodzież z naszego powiatu, jest jedyną grupą, która decyzją Rady Powiatu Lubińskiego została zobowiązana do płatnych przejazdów. Inni mieszkańcy powiatu i Polski, biletów kupować nie muszą. Sprawę dyskryminacji najmłodszych mieszkańców powiatu badają Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdecydowałem również, że złożymy skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ważne jest jednak wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, dlatego będziemy refundować koszty codziennych przejazdów naszych uczniów związanych z nauką. Szczegółowe zasady rozliczania tych kosztów już wkrótce przedstawimy. Będzie to realna pomoc dla dzieci i młodzieży, opierająca się na jasnym systemie rozliczeń. Powiat proponował nam współfinansowanie działalności komunikacji powiatowej w Lubinie, która obecnie kosztuje łącznie 25 milionów złotych rocznie. Nasz program nie finansuje działalności jednego przewoźnika, tylko realnie pomaga naszym najmłodszym mieszkańcom, którym będziemy zwracać na przejazdy związane z edukacją. To rewolucyjne rozwiązanie w skali całej Polski! – podkreśla Władysław Bigus, Wójt Gminy Rudna.

Założenia Programu będą realizowane poprzez organizowanie zajęć wyrównawczych, reedukacyjnych, wspomagających i rozwijających zainteresowania oraz uzdolnienia uczniów. Planowane jest również organizowanie zajęć o charakterze psychologiczno-pedagogicznym, programów profilaktycznych oraz nagradzanie na wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i artystyczne oraz za udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

– Większość z tych działań od dawna realizujemy. Przyjęty Program pozwoli nam na jeszcze lepsze zaspokojenie potrzeb naszych dzieci i młodzieży. Podczas spotkań z przedstawicielami samorządu szkolnego, młodzież zgłaszała mi potrzebę obniżenia kosztów dojazdów do szkół. Dzisiaj spełniamy te prośby naszych mieszkańców – dodaje Władysław Bigus.

Lokalny Program Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży - Mieszkanców Gminy Rudna pozwoli również na ubieganie się o dofinansowanie części działań z funduszy zewnętrznych.

Powiązane wpisy