Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Otworzyli Ośrodek Edukacji Ekologicznej (FOTO)

ŚCINAWA. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz Krystian Kosztyła, burmistrz Miasta i Gminy Ścinawa uczestniczyli w uroczystym otwarciu Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie. W ośrodku m.in. prowadzone będą szkolenia dla uczniów dotyczące ochrony środowiska. - Dlaczego Dziewin? To proste - wyjaśniał burmistrz Krystian KOSZTYŁA. - To pierwsza wieś na terenie naszej gminy, którą pod koniec 2014 roku rozpoczęliśmy modernizować i w tutejszej świetlicy postanowiliśmy utworzyć ROEE. W 2015 roku pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska środki, które pozwoliły na zainstalowanie w obiekcie instalacji pozwalających na bardzo tanie pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej. To taka ekologia praktyczna - pokazujemy, że można żyć w zgodzie z ekologią i na dodatek gmina finansowo na tym zyskuje.

Otworzyli Ośrodek Edukacji Ekologicznej (FOTO)

Wyposażeniem świetlicy w Dziewinie w urządzenia energooszczędne zajęła się firma EkoEnergia. - Mam nadzieję, że to początek dłuższej współpracy z gminą Ścinawa, bo widzę, włodarze gminy są bardzo, ale to bardzo otwarci na nowe technologie - mówił Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergii. - Zasilanie obiektów, zasilanie oświetlenia drogowego odbywa się za pomocą paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Na jednym tylko obiekcie w Dziewinie oszczędności w skali roku przekraczają 3 tysiące złotych - dodaje.

Świetlica w Dziewinie jest jednym z elementów kreowanego przez ścinawski samorząd Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej dla obszaru Legnicko Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Na terenie obiektu znajdują się urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii (OZE). Ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz powietrzna pompa ciepła to instalacje zastosowane tam w praktyce, które najmłodszym mają zobrazować, jak wykorzystuje się niewyczerpalną energię słońca i wiatru. Notabene pierwsi uczniowie mieli już okazję odwiedzić Dziewin.

Organizatorzy przewidują, że ośrodek edukować będzie nawet kilka grup dziennie. W najbliższym czasie ROEE przeżywać ma prawdziwe oblężenie, co wynika z zaplanowanego na miesiąc grudzień harmonogramu. A proces przestawiania całej gminy na odnawialne źródła energii dopiero się rozpoczął...

Fot.Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/08-12-16-otwarcie-Regionalnego-Osrodka-Edukacji-Ekologicznej-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

Powiązane wpisy