Szpital świecący przykładem i miedzią (FOTO)
LUBIN. W szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie w piątek 27 stycznia uroczyście otwarto dwa, nowe bloki operacyjne. Bliźniaczo podobne sale operacyjne powstały w miejscu starych miejsc do przeprowadzania zabiegów. Będą służyć głównie zabiegom okulistycznym i laryngologicznym, ale z możliwością wykorzystania przez inne specjalności. Są to prawdopodobnie pierwsze w Polsce sale operacyjne, które są kompleksowo wyposażone w elementy z miedzi drobnoustrojowej. Inwestycja kosztowała MCZ S.A. 6,5 mln złotych.
Lekarze laryngologii i okulistyki czekali na te bloki operacyjne z przysłowiowym wytęsknieniem. Nowoczesne sale operacyjne wyposażone w najnowszy sprzęt niezbędny przy zabiegach to nie wszystko. Bloki wyposażono też w urządzenia z powierzchniami dotykowymi z miedzi Cu+. To nie tylko klamki, włączniki czy uchwyty, ale również kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, panele nadłóżkowe, stoliki zabiegowe oraz wózki medyczne.
- Bardzo się cieszę, że widzę tu tyle miedzi drobnoustrojowej. W Polsce to zagadnienie jeszcze raczkuje, ale życzę każdemu szpitalowi żeby przynajmniej w miejscach, których personel dotyka było jak najwięcej miedzi, czyli tak, jak tu. To oznacza mniej zakażeń wewnątrzszpitalnych,. Na miedzi nie rozwijają się drobnoustroje, wręcz giną w zależności od stopu, który jest zastosowany. Każdy kontakt i miejsce jest czyste bez konieczności zmywania i dezynfekcji, zapewniając bezpieczeństwo. Te bloki operacyjne powinny być wzorem do naśladowania dla innych - mówiła Aniela Złotkowska, technolog medyczny w Europejskim Centrum Miedzi obecna podczas uroczystego otwarcia bloków MCZ S.A.
- Kilka miesięcy to zabrało, ale to bardzo szybko przeprowadzona inwestycja. Prace budowlane rozpoczęły się w maju, a na początku grudnia przeprowadzaliśmy pierwsze zabiegi. Wiele osób, pracowników ma w tym swój wkład, że dziś możemy pokazać takie narzędzie. To będzie służyło mieszkańcom, ale to doskonałe narzędzie dla ludzi, którzy mają wielką wiedzę medyczną i dzięki takiemu narzędziu będą mogli robić to, co świetnie potrafią. Nasze bloki różnią się od innych w Polsce tym, że w całości wszystkie powierzchnie, których się dotyka są pokryte miedzią drobnoustrojową. Cała inwestycja kosztowała nas 6,5 mln złotych, ale dzięki temu będziemy mogli obsłużyć więcej pacjentów w znacznie wyższych standardach - mówił Piotr Milczanowski, prezes zarządu MCZ S.A.
W uroczystości podczas której nastąpiło przecięcie wstęgi i zwiedzanie bloków operacyjnych wzięli udział nie tylko członkowie zarządu MCZ S.A., KGHM Polska Miedź S.A., który jest właścicielem medycznej spółki, ale też innych oddziałów i firm z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi. Obecny był również wicewojewoda. Był również Andrzej Oćwieja, dyrektor Dolnośląskiego NFZ. nie zabrakło księży, którzy poświęcili nowe pomieszczenia oraz wielu przedstawicieli samorządów lokalnych i innych szpitali z terenu Zagłębia Miedziowego. {gallery}galeria/wydarzenia/27.01.17_MCZ_bloki_operacyjne_otwarcie{/gallery}