Dobra jakość wody w gminnych wodociągach
RUDNA. 175 prób wody z wodociągów w gminie Rudna pobrał w 2016 roku Państwowy Inspektorat Sanitarny w Lubinie. W ocenie jakości wody wskazano, że ma dobrą jakość i jest bezpieczna dla zdrowia.
Woda w wodociągach zlokalizowanych na terenie gminy Rudna spełnia wymagania chemiczne i mikrobiologiczne określone przez Ministra Zdrowia i jest przydatna do spożycia przez ludzi. Oznacza to, że woda dostarczana do domów naszych mieszkańców jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i substancji, które mogłyby być zagrożeniem dla zdrowia.
– W 2016 r. Państwowy Inspektorat Sanitarny w Lubinie pobrał z gminnych wodociągów 31 próbek wody do badań mikrobiologicznych, 30 próbek do badań fizykochemicznych, 58 raportowanych próbek wody do badań mikrobiologicznych oraz 56 raportowanych próbek wody do badań fizykochemicznych. Spośród wszystkich 175 prób, zakwestionowano jedynie trzy ze względu na nieznaczne przekroczenie mętności wody. Sytuacje te były krótkotrwałe i incydentalne – informuje Halina Zbroińska, p.o. dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rudnej.
Mieszkańcy gminy Rudna zużyli w 2016 r. łącznie 261 405,50 m3 wody czyli o 3 909 m3 więcej niż rok wcześniej. Na 2017 rok planowanych jest kilka inwestycji związanych z rozbudową lub modernizacją sieci wodociągowej.
– W Chobieni planujemy wykonanie nowego odwiertu studziennego, w Koźlicach chcemy przygotować projekt modernizacji stacji uzdatniania wody oraz połączenia wodociągu Koźlice z ujęciem wody w Rynarcicach. Planujemy także rozbudowę sieci w Juszowicach, Chobieni i Koźlicach. Mamy także w planach modernizację oczyszczalni ścieków w Chobieni, gdzie przygotowujemy się do robót związanych z budową dwóch komór stabilizacji osadu, wymianą dysz napowietrzających, automatyki i sterowania, a także wymianą dmuchaw i przebudową budynku socjalnego – dodaje Halina Zbroińska.
W oczyszczalni w Rudnej planowana jest w tym roku budowa stacji zlewnej ścieków dowożonych oraz budowa sitopiaskownika.