Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Docenili bezpłatną komunkację

LUBIN. W II edycji konkursu Ministerstwa Środowiska „Zielone miasta – w stronę przyszłości”   po raz pierwszy w gronie zwycięzców i wyróżnionych znalazło się miasto z naszego regionu . Wśród  248 zgłoszonych miast z całej Polski , co stanowi ¼ wszystkich w kraju, to Lubin otrzymał wyróżnienie.

Docenili bezpłatną komunkację

Inspiracją dla Ministerstwa Środowiska  do powstania tego konkursu była koncepcja Zielonej Stolicy Europy, stworzona przez Jüri Ratasa , burmistrza Tallina w Estonii w 2008 roku. Miała ona na celu na  ulepszenie stanu środowiska miejskiego poprzez działania w zakresie powiększania terenów zielonych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, zrównoważonego transportu czy ograniczenia hałasu. To dało zalążek konkursowi European Green Capital , który już miał sześć edycji, a Zielonymi Stolicami Europy zostały: Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga i Bristol.
Idea naszego polskiego konkursu jest podobna i skierowany jest do miast , które prowadzą działania na rzecz ochrony środowiska  i chcą się nimi pochwalić. W II edycji Zielone Miasta zgłosiło się 248 polskich miast, a ponieważ można było wziąć  udział w dwóch kategoriach , łącznie w konkursie ocenianych było 294 przedsięwzięć. Konkurs odbywał się w  3 kategoriach: Środowisko a zdrowie ,Oszczędzanie zasobów i Edukacja ekologiczna.
Lubin został zgłoszony do I kategorii i otrzymał Wyróżnienie - Bezpłatna komunikacja miejska .
Decyzję jury konkursu uzasadniło : „Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Lubinie i sąsiednich miejscowościach spowodowało znaczny wzrost pasażerów – w dni robocze średnio o 59% a na niektórych liniach o ponad 100%. Zrealizowane przedsięwzięcie powoduje korzyści dla środowiska i jakości życia mieszkańców: ograniczenie liczby samochodów, redukcję zanieczyszczeń powietrza, redukcję hałas .„

 

Powiązane wpisy