Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Szykuje się bitwa o nazwę ulicy

CHOCIANÓW. Już 22 grudnia na 15 sesji Rady Miejskiej, Radni zdecydują o zmianie nazwy ulicy Marszałka Roli-Żymierskiego na Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uchwała zakładająca zmianę nazwy ulicy została wniesiona pod obrady Rady Miasta. To reakcja lokalnych władz na pismo prezesa Instytu Pamięci Narodowej...

Szykuje się bitwa o nazwę ulicy

 Oto treść pisma prezesa IPN: 

"Na terenie gminy Chocianów wciąż znajduje się ulica marszałka Michała Roli-Żymierskiego, będąca w swej istocie formą gloryfikacji działalności wymierzonej w niepodległość Polski oraz polityk terroru i represji wobec społeczeństwa polskiego. Przypominając zapis artykułu 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., zakazujący istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, oraz art. 256 Kodeksu Karnego, zakazujący „publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa. W związku z powyższym apeluję do władz gminy Chocianów o podjęcie niezwłocznych działań ukierunkowanych na jak najszybsze dokonanie zmiany nazwy, która utrwala zafałszowany obraz najnowszych dziejów Polski"

Na wniosek radnego Jerzego Likusa, który nie mieszka na problematycznej ulicy, a nawet nie jest to jego okręg wyborczy, radni zafundują mieszkańcom na święta zmianę nazwy ulicy.

– Trzeba zapytać ludzi o zdanie, a sama zmiana jest niepotrzebna – tak powiedział w Telewizji Regionalnej, radny, Krzysztof Kowalczyk, podczas rozmowy w programie „Gość Dnia”.

Jak zapewnia Burmistrz Chocianowa, Franciszek Skibicki, zameldowani przy ulicy Marszałka Roli-Żymierskiego mieszkańcy nie będą mieli kłopotów z wymianą dokumentów, bowiem w nowych dowodach osobistych nie ma już informacji o zameldowaniu a dane adresowe automatycznie zmieni Energetyka czy Gazowania.

-  Na zasadzie porozumienia ze Starostwem Powiatowym w Polkowicach, gmina zrekompensuje poniesione koszty związane ze zmianą adresu w dowodach rejestracyjny i prawo jazdy. – dodał burmistrz Franciszek Skibicki.

Powiązane wpisy