Walczą o niepełnosprawnych w budżecie obywatelskim. Popieramy!
CHOCIANÓW. Już tylko cztery dni, bo jedynie do najbliższego poniedziałku mieszkańcy Miasta i Gminy Chocianów mogą głosować na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Do walki o dotacje stanęło dziewiętnaście inicjatyw spośród których zrealizowane zostaną te z największą ilością głosów. W tegorocznej edycji Chocianowskiego Budżetu Obywatelskiego nie brakuje ciekawych projektów skierowanych do różnych grup mieszkańców.
- Projekt odpowiada na potrzeby osób niepełnosprawnych, których w naszym mieście nie brakuje. Urządzenia tego typu są również niezwykle przydatne dla osób starszych, którym pokonanie nawet kilku schodów może przysporzyć wiele trudności oraz dla rodziców z dziecięcymi wózkami. To w naszej gestii leży troska o osoby słabsze, chore i starsze, społeczność lokalna powinna wspierać takie osoby, dlatego inwestycja ta jest niezbędna. - mówi Agata Wesołowska, pomysłodawczyni projektu związanego z osobami niepełnosprawnymi.
Pomysł Agaty Wesołowskiej jest wyjątkowo spodobał się mieszkańcom Chocianowa a także tym, w kierunku których jest dedykowany, ponieważ sami zainteresowani podkreślają, że miasto od wielu lat zaniedbuje ich potrzeby. Niepełnosprawni liczą, że dzięki projektowi jednej z mieszkanek Chocianowa w końcu to się zmieni.
Głosowanie w ramach Chocianowskiego Budżetu Obywatelskiego trwa do 25 czerwca. Głosy oddawać można na stronie chocianow.budzet-obywatelski.org.
Projekt pani Agaty ma nr 1 !
1. Platforma dla niepełnosprawnych to dostęp do Urzędu Miasta i Gminy Chocianów.
Wykonany ma być zakup z montażem platformy przyschodowej dla osób niepełnosprawnych. Zadanie to wykona firma zewnętrzna, która specjalizuje się w montażu takich urządzeń. Firma produkuje takie platformy, serwisuje i przygotowuje projekt wykonania inwestycji. Do montażu platformy przyschodowej według prawa budowlanego nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Miasto powinno otrzymać na tą inwestycję pozwolenie od konserwatora zabytków. Według wytycznych firmy realizującej tego typu zadania po wcześniejszych oględzinach i konsultacji po stronie miasta będzie leżało przygotowanie drobnych prac budowlanych i doprowadzenie zasilania. Platforma poruszałaby się, wchodząc do budynku, po lewej stronie i w czasie spoczynku chowana byłaby na szczycie schodów przy drzwiach. Rozwiązanie to nie kolidowałoby z komunikacją u podnóża schodów. Inwestycja ta jest niezbędna, gdyż osób niepełnosprawnych w naszym mieście nie brakuje. Nie mają one możliwości dostania się do budynku, a powinny, gdyż są pełnoprawnymi obywatelami i mieszkańcami naszego miasta. Koszt takiej platformy jest duży, ale mieści się w kryterium budżetu na terenie miejskim. Inwestycja ta byłaby dużym ukłonem w stronę osób niepełnosprawnych, którym w naszym mieście nie jest łatwo. Bariery napotykają na każdym kroku. Więc zacznijmy tę dobrą zmianę od dostępu do Urzędu Miasta. Platforma ułatwi dostęp do urzędu wózkom inwalidzkim, osobom starszym i matkom z wózkami. Wymaga również konserwacji i serwisowania przynajmniej dwa razy w roku.
Uzasadnienie potrzeby realizacji zadania
Projekt odpowiada na potrzeby osób niepełnosprawnych, których w naszym mieście nie brakuje. Urządzenia tego typu są również niezwykle przydatne dla osób starszych, którym pokonanie nawet kilku stopni schodów może przysporzyć wiele trudności. Nie zapomnijmy też o matkach z dziećmi, które swoje nowo narodzone pociechy wożą w wózkach, im też może być łatwiej dzięki platformie. To w naszej gestii leży troska o osoby słabsze, chore i starsze. Społeczność lokalna powinna wspierać takie osoby. Dlatego inwestycja ta z powodzeniem powinna być zrealizowana z publicznych pieniędzy.
Opis lokalizacji Urząd Miasta i Gminy w Chocianowie.
Poszczególne elementy kosztów
1 platforma przyschodowa z montażem i dokumentacją techniczną 48 100 zł
2 doprowadzenie zasilania 500 zł
3 prace budowlane 1 200 zł
Łącznie: 49 800 zł