Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Młodzież z wizytą w Brukseli

POLKOWICE. Z inicjatywy Marka Tramś, delegata w Komitecie Regionów UE uczennice z Zespołu Szkół w Polkowicach: Emilia Nowaczyk i Natalia Pazik , wyłonione jako laureatki konkursu na temat UE , zostały zaproszone wraz z opiekunem p. Danielem Kiewro do udziału w 130 sesji plenarnej Komitetu Regionów w dniach 4-5 lipca br. Laureaci mogli również uczestniczyć w posiedzeniach i wydarzeniach z udziałem członków Komitetu, gdzie mieli okazję podzielić się poglądami na temat Unii Europejskiej z wysokiej rangi politykami lokalnego i regionalnego szczebla z całej Europy.

Młodzież z wizytą w Brukseli

Po spotkaniu z uczniami członek Komitetu Regionów Marek Tramś powiedział- Od wielu lat Grupa EA organizuje ten konkurs z udziałem uczniów pochodzących z różnych krajów i regionów Europy. Jest on akceptacją różnorodności europejskich regionów i stanowi co roku przykład tego, w jaki sposób instytucje europejskie mogą zacieśnić więzi z poziomem lokalnym oraz pokoleniami, które będą kształtować przyszłość UE.

13. edycja konkursu odbyła się w Estonii, Irlandii, Włoszech, Polsce, Rumunii, Szkocji, Słowacji i na Litwie z udziałem uczniów w wieku od 14 do 18 lat. Konkurs polegał na napisaniu eseju mającego wyjaśnić, dlaczego zachowanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego jest ważne dla Unii Europejskiej oraz jej regionów i miast

Podczas tego wyjazdu uczniowie mieli okazję zwiedzić Parlament Europejski i zapoznać się z historią UE w Domu Historii Europejskiej. Z przyjemnością odkrywali również piękno Brukseli, zwiedzając jej zabytkowe centrum.

Członkowie Grupy EA (European Alliance), z zachwytem wypowiadali się o współzawodnictwie, które daje uczniom okazję wzajemnego poznania regionów i miast Europy, z których pochodzą, oraz swoich odmiennych kultur. Byli również pod wrażeniem oczekiwań, jakie polska młodzież żywi pod adresem Unii Europejskiej. Wszyscy musimy przyłożyć się do angażowania młodzieży w dyskusję o Unii Europejskiej. Dając im możliwość wyrażenia ich obaw i punktów widzenia, musimy wyjaśniać im, dlaczego Europa jest tak ważna, jak się o nich troszczy i w jaki sposób wpływa to na ich codzienne życie i na ich przyszłość-podkreślił starosta Marek Tramś, który oprowadzał polkowicką delegacją po Komitecie Regionów.

Powiązane wpisy