Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Streetart przy Starostwie

POLKOWICE.  Ciekawy, artystyczny projekt streetartu zdobi betonowy narożnik przy parkingu Starostwa. Powiatowy konkurs na zaprojektowanie i wykonanie graffiti na ścianie pod hasłem „W drodze do niepodległości” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości RP wygrał - Cezary Ziętek, projektant oraz artysta graffiti, muralu i malarstwa sztalugowego, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Streetart przy Starostwie

Konkurs adresowany był zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Tematyka prac była związana z powiatowymi obchodami stulecia niepodległości oraz musiała mieścić się w kanonach estetyki i ogólnie przyjętych norm społecznych. Projekt musiał być tak przygotowany, by możliwe było jego późniejsze przeniesienie techniką graffiti na betonową ścianę o powierzchni około 50 m kwadratowych. Projekt też musiał również zawierać powiatowe logo obchodów.

- Z moich, wieloletnich doświadczeń nauczyciela wiem, że mówienie o historii językiem młodzieży jest najlepszą drogą edukacji - mówi Marek Tramś starosta polkowicki. - Tym razem wybraliśmy graffiti, z jednej strony młodzi ludzie mogą opowiedzieć o historii wykorzystując swoje formy ekspresji, a z drugiej pokazujemy mieszkańcom powiatu, że streetart to nie tylko wandalizm.
W konkursie mogły brać osoby indywidualnie jak i grupy artystów, co ciekawe do konkursu zgłosili się przede wszystkim artyści z Warszawy i Krakowa.

-Jako artyści prowadzimy warsztaty z zakresu muralu, graffiti i streetartu. Na zajęciach zajmujemy się zarówno projektowaniem jak i realizacją. Uczymy, jak tworzyć ciekawe artystycznie projekty, poznajemy różne techniki malowania, wykonując swoje pomysły na ścianach- dlatego też chętnie zgłosiliśmy się do polkowickiego konkursu – mówił Cezary Ziętek.

Oceniając konkursowe projekty jury brało pod uwagę m.in. aspekt historyczny, zgodność doboru tematu pracy do otoczenia, oryginalność, innowacyjność, kreatywność, walory artystyczne. Zwycięzca otrzymał czek w wysokości jednego tysiąca złotych.

Powiązane wpisy