Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Odbudowa wiatraka coraz bliżej

POLKOWICE. Dziś został ogłoszony przetarg na przebudowę polkowickiego holendra. Jest już gotowy projekt, a także wizualizacja. Pozostało wyłonić wykonawcę i przystąpić do realizacji tego wyczekiwanego przez polkowiczan projektu.

Odbudowa wiatraka coraz bliżej

 Pochodzący z lat 80. XIX wieku polkowicki wiatrak holenderski przejdzie gruntowna rewitalizację.  - Mamy gotowy bardzo interesujący projekt zagospodarowania holendra. Wykorzystuje on nowoczesne technologie multimedialne. Mam nadzieję, że przypadnie do gustu polkowiczanom – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Do budynku wiatraka zostanie dobudowany pawilon, pełniący funkcję kawiarni i sali konferencyjnej, natomiast w samym wiatraku będzie prezentowana nowoczesna ekspozycja z multimedialną oprawą. Wystawa ma za zadanie przybliżyć zwiedzającym historię miasta Polkowice, w tym zabytkowej budowli, w której się znajdzie. Zwiedzający zdobędą również ogólną wiedzę na temat typów wiatraków.

Historia Polkowic zostanie przedstawiona chronologicznie, poprzez najważniejsze wydarzenia dla miasta. Punkt początkowy stanowi ośrodek plemienny na szlaku handlowym oraz powstanie w XIV wieku miasta założonego na prawie niemieckim, a co się z tym wiąże forma ówczesnej zabudowy Polkowic. Kolejny okres to czas wojny trzydziestoletniej (lata 1628-1654), kiedy miasto przechodziło z rąk do rąk, w zależności od wygrywającego wojnę. Wtedy też mieszkańcy zaczęli opuszczać Polkowice, udając się na emigrację. Tę część wystawy kończy epidemia dżumy. Następnym punktem w chronologii miasta jest czas panowania Prus w XVIII wieku. Dalej przedstawione zostaną XIX–wieczne Polkowice w porze przemian i miasto walczące, mimo zarządzonej ewakuacji, podczas II Wojny Światowej. Elementem zwieńczającym ekspozycję jest nowa karta w historii miasta, które znalazło się w granicach Polski i zostało zasiedlone przez polskich mieszkańców. Kulminacją ekspozycji jest nawiązanie do odkrycia w regionie złóż miedzi. Kopalnie zmieniły Polkowice i stały się źródłem, trwającego do dziś dobrobytu miasta.

Ekspozycja wykorzystuje najnowocześniejsze multimedialne metody prezentacji - instalacje, animacje, hologramy i pokazy filmowe. Zwiedzający będą mogli zagrać w grę, rozwiązać testy sprawdzające wiedzę, a całą wystawę uzupełnią zdjęcia przedstawiające dawne Polkowice.

Za projekt wystawy odpowiada firma Pattern Recognition.

Powiązane wpisy