W Polkowicach znalazł się dawca szpiku kostnego
POLKOWICE. To już pewne! Dawca szpiku kostnego, zarejestrowany podczas akcji organizowanej w Polkowicach, pomoże Polakowi choremu na białaczkę, który czeka na przeszczep szpiku. Wspólne działania Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi, górników z kopalni ZG Rudna i osób zapisujących się do bazy dawców krwi przyniosły wyczekiwany sukces.
Genetyczny bliźniak, który pomoże choremu Polakowi, został zarejestrowany podczas marcowego Dnia Dawcy, zorganizowanego w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych we współpracy z Fundacją DKMS. Komórki krwiotwórcze do przeszczepienia zostały już pobrane od dawcy.
- W marcu tego roku zarejestrowaliśmy w PCUZ 13 dawców szpiku kostnego. Nasi wolontariusze, pracownicy przychodni, pobrali próbki wymazu z jamy ustnej i zgłosili potencjalnych dawców do bazy danych. 10 września otrzymałam informację z Fundacji DKMS w Warszawie, że polkowicki dawca będzie mógł uratować komuś życie. To dla nas wspaniała wiadomość, która potwierdza sens angażowania się w takie akcje. Z całego serca dziękuję koleżankom i kolegom z koła PCK przy naszej przychodni, członkom klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi przy ZG Rudna oraz wszystkim rejestrującym się w bazie dawców szpiku za udział w tej szczęśliwej akcji oraz wszystkich innych tego typu akcjach w Polkowicach – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych oraz koordynatorka marcowej akcji, współpracująca od 10 lat z Fundacją DKMS.
Przeszczepy szpiku kostnego ratują życie osobom chorym na białaczkę lub inny nowotwór krwi. W 80% przypadków komórki krwiotwórcze od dawców pobierane są z krwi obwodowej. Szpik pobierany jest również z talerza kości biodrowej, podczas zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, które stanowią 20%.