Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy już gotowy

POLKOWICE. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych jest już gotowy. W styczniu 2019 roku zostaną przyjęci pierwsi pacjenci, którzy wymagają długoterminowej, całodobowej opieki.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy już gotowy

W nowym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym pomoc znajdzie 22 przewlekle chorych pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie funkcjonować w domu i wymagają długoterminowej, całodobowej opieki. Inwestycja, finansowana z budżetu gminy Polkowice i środków PCUZ, została już zakończona. Do końca października tego roku Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych zgłosi do Narodowego Funduszu Zdrowia gotowość oddania obiektu do użytkowania. Kolejnym etapem będzie zakontraktowanie świadczeń medycznych z NFZ w drodze konkursu. Pozwoli to na uruchomienie na przełomie grudnia i stycznia procedury przyjmowania pacjentów do nowej polkowickiej placówki.

- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Polkowicach to odpowiedź na potrzeby osób, które wymagają stałych świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych. Planujemy pobyty pacjentów w ZOL realizowane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Programu Burmistrza Polkowic „Senior”, a także finansowane lub współfinansowane przez samych pacjentów.

- Ze świadczeń ZOL skorzystają osoby, które mają ukończony proces diagnozowania oraz ostrego leczenia szpitalnego, nie wymagają dalszej hospitalizacji, ale wymagają fachowego i stałego nadzoru lekarskiego oraz skutecznej rehabilitacji – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

ZOL będzie zapewniał swoim pacjentom świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze oraz opiekę lekarską. Będą prowadzone tu również leczenie farmakologiczne, leczenie dietetyczne, psychoterapia, rehabilitacja, zabiegi fizjoterapeutyczne czy terapia zajęciowa. Nad zdrowiem pacjentów będą czuwali lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne, fizjoterapeuci, gerontolog i psychogeriatra. Nie zabraknie także logopedy, dietetyka, terapeutów zajęciowych i duszpasterza.

- Nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy będzie przyjaznym pacjentowi miejscem pobytu, z rodzinną atmosferą i nowoczesnym wyposażeniem medycznym. Zakupiliśmy już sprzęt ułatwiający pielęgnację, m.in. specjalne wózki transportowo-kąpielowe do higieny osobistej i hydroterapii osób niepełnosprawnych. Zainwestowaliśmy w wysokiej jakości sprzęt przeciwodleżynowy. Zadbaliśmy także o nowoczesne wyposażenie zaplecza rehabilitacyjnego, m.in. przyłóżkowe urządzenia rehabilitacyjne, cykloergometr, rotory do ćwiczeń oporowych, poręcz do nauki chodzenia czy zestaw do elektroterapii. Wszystkie te urządzenia przyniosą ulgę naszym chorym, ale również wesprą personel i opiekunów medycznych w ich codziennej pracy – dodaje Mariola Kośmider.

Budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego rozpoczęła się w grudniu 2017 i trwała do października 2018 roku. Nowy zakład to obecnie 400 metrów kwadratowych powierzchni, na której znajduje się 11 pokojów dla pacjentów, gabinet lekarski, łazienki, gabinet pielęgniarski, pokój terapii zajęciowej i rehabilitacji, pokój dzienny, apteka oddziałowa i pomieszczenia magazynowo-gospodarcze. Przyszli pacjenci będą korzystali również z wygodnej, nowoczesnej windy, która będzie służyła do transportu chorych w stanie leżącym. ZOL posiada także własny generator prądu oraz sprzęt do utylizacji odpadów biologicznych.

 

Powiązane wpisy