Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Słodka Julka w Grębocicach (FOTO)

GRĘBOCICE. Prawie 500 dzieci wzięło udział w kolejnym etapie projektu „Słodka Julka”, który tym razem trafił pod strzechę szkoły w Grębocicach. Projekt autorstwa legnickiego OZPN, MCZ i Fundacji Samodzielne.pl dobiega końca. Wszystko wskazuje na to, że wiosną znowu ruszy, bo zainteresowanie prozdrowotnymi działaniami z myślą o dzieciach jest ogromne.

Słodka Julka w Grębocicach (FOTO)

Choć na drodze kampanii „Słodka Julka” są jeszcze tylko dwa przystanki w Trzebnicach i Polkowicach, to już wiadomo, że pomysł legnickiego OZPN, Miedziowego Centrum Zdrowia i Fundacji Samodzielne.pl okazał się strzałem w dziesiątkę.

- Mamy już pogląd na to, co będziemy robić w przyszłym roku. Mamy nieodparte wrażenie, że „Słodka Julka” będzie miała drugą edycję, którą rozpoczniemy wiosną. Sport i nasze działania mają przysłużyć się, by promować aktywny tryb życia, by uczyć dzieci jak zdrowo żyć, by zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę. OZPN pojmuje swoją misję i działania, bo sport uczy i wychowuje. Takie są założenia. Chcemy, by założenia przeniosły się na prawdziwe życie. Jak widać udaje nam się to i będziemy dalej działać - mówiła w Grębocicach Maria Kajdan prezes OZPN Legnica.

Kampania mająca na celu profilaktyczne badania dzieci pod kątem wczesnego wykrywania cukrzycy oraz uczenie najmłodszych tego, jak żyć zdrowo by zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę miała już miejsce w kilkunastu miejscowościach. Ostatecznie weźmie w niej udział prawie 7000 najmłodszych z terenu Zagłębia Miedziowego. Zainteresowanie udziałem w projekcie nie maleje. Kampanią zainteresowało się ministerstwo edukacji. Na odsłonę projektu w Wądrożu Wielkim przybyła minister Anna Zalewska, która wyraźnie mówiła, że projekt powinien znaleźć się w systemie nauczania. Organizatorzy kampanii zadbali o różne formy edukacji i badań. Personel medyczny Miedziowego Centrum Zdrowia bada dzieci w ramach profilaktyki wykrywania cukrzycy. Wykonywane im są bezpłatnie badania poziomu cukru i mierzenie składu masy ciała. Lubinpex, spółka z grupy kapitałowej KGHM prowadzi warsztaty kulinarne promujące zdrowe odżywianie. O teorię w tym zakresie dba Irena Szykowna, ordynator oddziału diabetologii w szpitalu MCZ i Ewa Wojtaś edukator pacjentów z cukrzycą, również specjalistka z Miedziowego Centrum Zdrowia,

9 listopada „Słodka Julka” trafi do Trzebnic, zaś 16 listopada do Polkowic. W ten sposób program którego twarzą jest 8 – letnia dziewczynka chorująca na cukrzycę typu 1 obiegnie Zagłębie Miedziowe. Uczestnicy projektu dowiedzą się jak wygląda życie dziecka borykającego się z cukrzycą, nauczą się jak próbować uniknąć takich problemów oraz jak pomagać chorym rówieśnikom.

{gallery}galeria/wydarzenia/18-11-06-slodka-julka-grebocice{/gallery}

Powiązane wpisy