Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

OZPN podsumowuje Słodką Julkę (FOTO)

POLKOWICE. Ponad 7000 dzieci przebadanych i blisko 500 przeszkolonych nauczycieli, 9 tygodni i 14 miejsc – to podstawowe liczby dotyczące projektu „Słodka Julka” realizowanego na terenie Zagłębia Miedziowego przez OZPN Legnica, MCZ w Lubinie i Fundację Samodzielne.pl Działania dotyczyły profilaktyki cukrzycy u dzieci.

OZPN podsumowuje Słodką Julkę (FOTO)

Zaczęli 21 września 2018 skończyli 16 listopada. Po drodze odwiedzili takie miejscowości, jak Kościelec, Przedmoście, Chojnów, Jerzmanowa, Wądroże Wielkie, Legnica, Krzeczyn Wielki, Prochowice, Ścinawa, Złotoryja, Rudna, Grębocice, Trzebnice i Polkowice. Miedziowe Centrum Zdrowia badało dzieci sprawdzając poziom cukru w ich organizmach i kontrolując skład masy ciała. Specjaliści MCZ w dziedzinie cukrzycy tłumaczyli najmłodszym jak żyć, by nie zachorować na cukrzycę. Fundacja Samodzielne.pl prowadziła warsztaty dla nauczycieli.

- To fantastyczne wydarzenie, które było warte wysiłku organizacyjnego. Warsztaty objęły swoim zasięgiem prawie pół tysiąca nauczycieli i dotyczyły wsparcia dzieci chorujących przewlekle i tego, jak im pomagać, by dobrze funkcjonowały w grupach rówieśniczych. Warsztaty spotkały się z bardzo dobrym odbiorem a nauczyciele mówili, ze do tej pory nie zdarzyło im się pracować w takim charakterze i nad tą tematyką i zgłaszają realne zapotrzebowanie na takie warsztaty – mówiła Katarzyna Kajdan, prezes Fundacji Samodzielne.pl.

W Polkowicach w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy. w projekcie wzięło udział ponad 300 młodych ludzi. - Cukrzyca sama w sobie jest chorobą, która nie boli, ale powikłania cukrzycowe uszkadzają mózg, oczy, serce czy nerki. Najgorszym z powikłań jest stopa cukrzycowa. Nieleczona prowadzi do amputacji – mówiła Liliana Kasperska, oddziałowa oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie.

Projekt wspierało bardzo wiele firm z regionu. Dotowany był ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Kilka spółek z grupy kapitałowej pomagało w jego realizacji. Firma PHU Lubinpex we wszystkich odsłonach „Słodkiej Julki” prowadziła warsztaty kulinarne. Wolontariusze KGHM uczyli pierwszej pomocy.
Organizatorzy kampanii zapowiadają, że w świetle tak dużego zainteresowania dalszą realizacją projektu, kampania będzie miała kontynuację.

{gallery}galeria/wydarzenia/17-11-18-slodka-julka-polkowice-fot-marzena-machniak{/gallery}

Powiązane wpisy