Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Burmistrz zapewnia: rekultywacja to nie budowa spalarni!

CHOCIANÓW. - Nie będzie żadnej spalarni ani nowego wysypiska. Mam wrażenie, że ktoś celowo próbuje przeinaczyć fakty dotyczące rekultywacji wysypiska, by ugrać na tym politycznie. Z resztą nie tylko na tym, co widzimy w ostatnim czasie bardzo mocno. - mówi Tomasz Kulczyński, burmistrz Chocianowa. O czym mowa? O uchwale z ostatniej sesji, którą podjęli radni. Dotyczyła ona wyrażenia zgody na obciążenie hipoteką nieruchomości Gminy Chocianów w związku z realizacją zadania pn. "Dolnośląski Projekt Rekultywacji".

Burmistrz zapewnia: rekultywacja to nie budowa spalarni!

Jeszcze przed sesją pojawiały się głosy osób niezorientowanych bądź takich, które celowo przeinaczały fakty dotyczące tej sytuacji. Wielu mieszkańcom próbuje się wmawiać, że w związku z uchwałą podjęta przez radnych w Chocianowie powstanie wysypisko. Prawda jest jednak zgoła inna. Dolnośląski Projekt Rekultywacji to inicjatywa czternastu gmin Dolnego Śląska. Udziałowcami przedsięwzięcia są: Chocianów, Dobroszyce, Grębocice, Kłodzko, Malczyce, Mirsk, Oborniki Śląskie, Pęcław, Pieńsk, Strzelin, Twardogóra, Wądroże Wielkie, Wisznia Mała, Zawonia oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej.

Przedsięwzięcie od samego początku zakładało poddanie rekultywacji 16 składowisk (stanowiących własność Gmin Macierzystych), położonych na terenach cennych pod względem przyrodniczym (bliskie sąsiedztwo parków narodowych, parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu, obszarów sieci NATURA 2000) jak również pod względem historycznym i kulturowym (na co wskazała analiza poszczególnych lokalizacji). Wpływ składowisk na środowisko w ich obecnym stanie jest bardzo zróżnicowany – od bardzo niekorzystnego do umiarkowanego. W każdym jednak przypadku istnieje ich negatywny wpływ na krajobraz, a tym samym atrakcyjność, sąsiadujących terenów.

W czerwcu 2018 roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego zwiększył przyznaną wcześniej pomoc finansową w formie dotacji z kwoty 6 824 468 złotych do 8 189 361,61 złotych, tj. o kwotę 1 364 893,61 złotych oraz przyznał pożyczkę, która pozwoli na sprawną realizację zadań we wspomnianych gminach. To własnie tą pożyczkę spłacać będą samorządy, które uczestniczą w projekcie. Gmina Chocianów swoje zobowiązania będzie spłacała w ratach, dlatego potrzebna jest hipoteka, którą przegłosowali radni. - Gminy nigdy nie było stać na rekultywacje tego wysypiska na ulicy Spacerowej. Bez zewnętrznego dofinansowania nie jesteśmy tego w stanie sami zrobić. Jest to szansa, że będzie okazja przywrócić ten teren do wykorzystania rolniczego. - mówiła na sesji Mirosława Nowicka, sekretarz Gminy Chocianów.

Powiązane wpisy