Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie

POLKOWICE. Na terenie powiatu polkowickiego działają 3 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Prowadzenie 2 punktów powierzono organizacji pozarządowej wyłonionej w otwartym konkursie ofert, a jeden punkt obsługiwany jest przez radców i adwokatów wskazanych przez izby radcowską i adwokacką. Wszystkie punkty mają charakter mobilny, tzn. zlokalizowane są na terenie wszystkich gmin powiatu. Na wizytę u prawnika należy telefonicznie się umówić.

Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie

Od początku stycznia, nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdej osobie, będącej w trudnej sytuacji materialnej. Aby skorzystać z darmowej porady prawnika, wystarczy mieć przy sobie oświadczenie, że nie stać nas na wizytę prywatną. Kobiecie w ciąży taka pomoc przysługuje poza kolejnością. Możliwe jest, że osoba niepełnosprawna, może umówić taką wizytę w miejscu zamieszkania. Świadczenie usług nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Zgodnie z postanowieniami ustawy zgłoszeń dokonuje się telefonicznie, w powiecie polkowickim pod numerem: 513-061-457 w godz. 7:30-15:30

Rozszerzył się także zakres działań w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej:

-poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym.

-wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego,

-sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,

-sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Łączna ilość porad udzielonych to 847, w tym 640 porad udzielonych przez radców prawnych i adwokatów wskazanych przez radę okręgowej izby radców prawnych i okręgową radę adwokacką i 247 porad udzielonych w puncie prowadzonym przez organizację pozarządową – Stowarzyszenie „Bezpieczny Dom”. Podział na poszczególne gminy: Polkowice – 312, Przemków – 213, Chocianów – 185, Grębocice – 91, Gaworzyce – 72, Radwanice – 14.

 

Powiązane wpisy