Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Spółka wodna może być skuteczna

POLKOWICE. Spółki wodne to podmioty typu non-profit. Tworzone są przede wszystkim w celu uzdatniania i dostarczania wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków, ochrony przeciwpowodziowej oraz budowy i utrzymywania melioracji wodnych. Dotacje dla spółek wodnych udzielane są przez powiat polkowicki już od 2012 roku. Przez ten czas samorząd przeznaczył ponad 200 tysięcy złotych celem konserwacji rowów. Na terenie naszego powiatu skutecznie funkcjonują spółki wodne w Chocianowie, w Radwanicach oraz Grębocicach.

Spółka wodna może być skuteczna

- Tak naprawdę nikt nie przejmuje się stanem większości instalacji melioracyjnych, a skutki widać gołym okiem - podkreśla Kamil Ciupak starosta polkowicki i dodaje - Gdy deszczu jest zbyt wiele, woda zalewa uprawy, natomiast podczas suszy brakuje miejsc, które mogłyby ją zatrzymać. Wspieramy spółki, aby do takich sytuacji nie doprowadzić.

 Przypominamy, że utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych zgodnie z zapisami prawa wodnego należy do zainteresowanych właścicieli gruntów.

 Celem działalności spółki wodnej jest przede wszystkim utrzymanie i bieżąca konserwacja istniejących na terenie jej działania wszelkich urządzeń wodnych: rowów, przepustów i drenaży niezbędnych do prawidłowego odprowadzania nadmiaru wód opadowych. Niedrożne systemy melioracyjne mogą powodować zanieczyszczenie wody pitnej. Niebagatelne jest również zagrożenie podtopieniami zarówno użytków rolnych jak i domów, zabudowań gospodarskich i dróg.

 Podstawą finansową ich działalności są składki członkowskie oraz dotacje, które mogą uzyskać od powiatu, marszałka oraz wojewody. Ponadto, gminy również mogą wesprzeć dotacją spółkę działającą na jej terenie. Powiat polkowicki w budżecie powiatu również zabezpieczył finanse na ten cel. Do utworzenia spółki wodnej wymagane jest porozumienie zaledwie trzech osób fizycznych lub prawnych, uchwalenie statutu spółki oraz dokonanie wyboru organów spółki. Starosta, który zatwierdza statut spółki, następnie sprawuje nadzór nad jej funkcjonowaniem.

 Starosta Polkowicki zachęca mieszkańców (rolników), aby wstępowali do istniejących już na terenie powiatu spółek wodnych, a tam gdzie ich nie ma zachęca do ich powołania. Ze swojej strony obiecujemy pomoc w zakresie informacji dotyczącej sposobu i wymogów formalno-prawnych niezbędnych do powołania spółki.

 

Powiązane wpisy