Opieka paliatywno-hospicyjna w PCUZ
POLKOWICE. Hospicjum Domowe dla chorych z terenu gminy Polkowice zapewni opiekę paliatywną w ramach gminnego programu polityki zdrowotnej. W 2019 roku program ten będzie kontynuowany i zostanie sfinansowany z budżetu gminy Polkowice.
Programem opieki paliatywno-hospicyjnej w Polkowicach zostaną objęci pacjenci z chorobom nowotworową. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych udzielana jest również pomoc psychologiczna dla rodzin przewlekle i nieuleczalnie chorych pacjentów. Na opiekę specjalistów oraz zajęcia rehabilitacyjne mogą liczyć wszystkie kobiety, które przeszły mastektomię – niezależnie od ich aktualnego stanu zdrowia.
- Opieka paliatywno-hospicyjna to ważny element polkowickich programów profilaktyki zdrowotnej. Jako realizator programu, Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych umożliwia mieszkańcom gminy skorzystanie ze świadczeń realizowanych w domu pacjenta. Naszym celem jest poprawa jakości życia chorego oraz jego członków rodziny, którzy wspólnie zmagają się często z nieuleczalnym i postępującym schorzeniem – mówi lekarz Małgorzata Paluch, specjalista medycyny paliatywnej.
Pacjenci korzystający z całodobowej, domowej opieki paliatywno-hospicyjnej w Polkowicach mogą liczyć na świadczenia lekarskie, pielęgniarskie i rehabilitacyjne, a także wsparcie psychologiczne i duchowe. Specjaliści PCUZ wspomagają pacjenta m.in. w leczeniu bólu i innych objawów somatycznych. Rodzina chorego może również wypożyczyć bezpłatnie sprzęt do pielęgnacji oraz sprzęt rehabilitacyjny i aparaturę medyczną. W przychodni działa także całodobowy punkt kroplówkowy, w którym przez 7 dni w tygodniu możliwe jest podłączenie wlewów dożylnych, zleconych wcześniej przez lekarza - dodaje Bogumiła Piastowska, pielęgniarka koordynująca prace zespołu opieki paliatywnej.
Rejestracja pacjentów prowadzona jest w każdej formie – osobiście w przychodni przy ul. Kardynała Bolesława Kominka 7, telefonicznie oraz przez osoby trzecie.
Rejestracja osób przewlekle lub nieuleczalnie chorych - w dni robocze, w godz. 10:00-14:00, gab. nr 34-35, tel. 76 746 08 56
Rejestracja kobiet po mastektomii (masaż i kinezyterapia) - w dni robocze, w Dziale Rehabilitacji, tel. 76 746 08 45;
Rejestracja kobiet po mastektomii (terapia psychologiczna) – w dni robocze, gab. nr 40, tel. 76 746 08 60
Punkt kroplówkowy – całodobowo, gab. nr 3, tel. 76 746 08 65, realizacja według zleceń lekarskich
Rejestracja do Poradni Pomocy Psychologicznej dla rodzin pacjentów przewlekle i nieuleczalnie chorych - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, gab nr. 39, tel. 76 746 08 63