Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Oddali cześć legendarnemu piłkarzowi (FOTO)

CHOCIANÓW. 125 lat temu strzelono bramkę, która jest uznawana za pierwszą zdobytą na ziemiach polskich. Jej autorem był lwowiak Włodzimierz Chomicki, który został pochowany na cmentarzu w Chocianowie. W rocznicę historycznego gola (Ukraińcy uznają to za początek futbolu na swoich ziemiach - przyp.red.) na grobie autora historycznego gola złożono liczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Zrobili to przedstawiciele władz Chocianowa, działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego z powiatu polkowickiego, jaworskiego i Chocianowa, Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz dr Tadeusz SAMBORSKI, prezes Stowarzyszenia Kresowiaków KRAJOBRAZY. Tego samego dnia zmodernizowane rondo nieopodal miejsca, w którym w Chocianowie mieszkał Włodzimierz Chomicki nazwano jego imieniem. - Przed laty wspólnie z nestorem polskiego futbolu trenerem Kazimierzem Górskim miałem zaszczyt brać udział w odsłonięciu pomnika Włodzimierza Chomickiego w Lwowie. Jest on dla Ukrainy prawdziwym bohaterem i cieszę się iż władze Chocianowa robią wszystko aby był on także bohaterem dla polskiego świata futbolu - wspominał nad grobem dr Tadeusz Samborski.

Oddali cześć legendarnemu piłkarzowi (FOTO)

14 lipca mija 125 lat od chwili, gdy na boisku niedaleko Parku Stryjskiego miał miejsce pierwszy mecz w piłce nożnej pomiędzy sokolskimi drużynami Lwowa i Krakowa. Chociaż to demonstracyjne spotkanie nowego rodzaju sportu trwało jedynie sześć minut, to jednak weszło do historii polskiego futbolu, jako premiera tego sportu na naszych terenach. Polacy i Ukraińcy obchodzą wspólną datę narodzin tego najpopularniejszego sportu.

14 lipca 1894 roku Włodzimierz Chomicki ukończył zaledwie 16 lat (urodził się we Lwowie 19 kwietnia 1878 roku) i był uczniem drugiego roku Gimnazjum nauczycielskiego, profesor którego Edmund Cenar był propagatorem sportów ruchowych. Dwa lata wcześniej profesor przywiózł z Anglii prawdziwą piłkę i zasady tej pasjonującej gry. Zorganizował też uczniów swojego gimnazjum w drużynę i rozpoczął mecze z takimi jak oni amatorami z Krakowa.

Chłopacy z wielkim entuzjazmem trenowali, bo pasjonująco było kopać skórzana piłkę, ale brakowało im techniki i taktycznego pojęcia o nowej grze. Za najważniejsze uważali – strzelenie piłki do bramki przeciwnika. Tak wyglądała i ta pierwsza we Lwowie gra. W pogodny dzień 14 lipca  reprezentanci obu miast wyszli na pole w strojach gimnastycznych.

Jedynie różnili się spodenkami: Lwowiacy mieli szare, a Krakowiacy – niebieskie. Gdy tylko rozpoczęła się gra, sędziowana przez prof. Zygmunta Wyrobka z Krakowa, Lwowiacy „kupą” popędzili z piłką w stronę bramki przeciwnika. Goście zajadle się bronili. Jak wspominał sam Chomicki, ustawiony został na lewym skrzydle, gdzie w jakimś momencie przytoczyła mu się piłka. Nie zastanawiając się długo uderzył ją prawą nogą.

Strzał był na tyle szczęśliwy, że piłka przeleciała nad głowami zawodników i rękoma krakowskiego bramkarza i trafiła do bramki. Radość piłkarzy lwowskich była ogromna, chociaż goście wyrażali niezadowolenie, gdy zawodników poproszono o opuszczenie boiska. Bardzo chcieli się zrewanżować. Tak Włodzimierz Chomicki wszedł w annały historii piłki nożnej jako autor pierwszego gola. O dalszych losach seminarzysty wiadomo, że w 1898 roku ukończył seminarium, dalej kontynuował naukę we Lwowie i Wiedniu, a następnie został profesorem wychowania fizycznego w XI lwowskim gimnazjum.

Chomicki przeżył II wojnę światową i w 1946 roku wyemigrował do Polski. Zamieszkał w Chocianowie. Tu zmarł 12 lipca 1953 roku i spoczął na miejscowym cmentarzu. W 1988 roku odnowiona została płyta na grobie Włodzimierza Chomickiego. Znany działacz piłkarski, współpracownik naszej redakcji Bogusław CHROBAK przypomniał iż właśnie pod koniec lat 80-ych grób Chomickiego był przeznaczony do likwidacji z powodu nieprzedłużenia opłaty grobowej. Akcja zainicjowana przez Chrobaka i innych pasjonatów piłki w Chocianowie sprawiła iż uzbierano pieniądze na dożywotnie opłacenia grobu...

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/14-07-19-rocznica-smierci-chomickiego-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy