Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Śmieci zaleją gminy? Nie ma takiej opcji!

POLKOWICE. Coraz bardziej dramatyczna staje się sytuacja śmieciowa na terenie gmin wchodzących w skład Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. Strategiczny dla gospodarki odpadami przetarg na odbiór i segregacja odpadów oraz na administrowanie Centralnym PSZOK-iem został właśnie unieważniony. ZGZM przeznaczył w ofercie kwotę 29 mln 400 tysięcy na wykonanie tych usług. Wpłynęły dwie oferty. Jedna wyniosła 77 mln (firma z podlegnickich Kunic) a druga ponad 33 mln (Wrocław). To oznacza iż od października odpadów nie będzie komu odbierać... Nic dziwnego, że Gmina Polkowice rozważa wystąpienie ze Związku Gmin Zagłębia Miedziowego oraz zorganizowanie we własnym zakresie systemu gospodarki odpadami. Gmina jest w stanie wziąć na swoje barki odbiór i wywóz odpadów. Wiele wskazuje na to, że mogłoby to jeszcze lepiej funkcjonować niż dotychczas. Czy to by oznaczało upadek ZGZM?

Śmieci zaleją gminy? Nie ma takiej opcji!

Roman TOMCZAK, rzecznik polkowickiego Ratusza uspakaja, że nie ma powodów do obaw: - Jeżeli polkowiccy radni uznają, że gmina powinna wystąpić ze Związku Gmin Zagłębia Miedziowego to nie oznaczać to będzie "śmieciowej katastrofy". Jesteśmy przygotowani do realizacji scenariusza, który sprawi iż odbiór odpadów będzie dla naszych mieszkańców tańszy niż do te pory. Może te zadania z powodzeniem wykonywać Polkowicka Dolina Recyklingu.

Spokojny o przyszłość ZGZM jest jej wiceprzewodniczący Jerzy SZCZUPAK burmistrz Przemkowa: - Związek nie rozpadnie się. Za dużo łączy nas spraw ważnych dla mieszkańców. Natomiast do przedyskutowania jest kwestia operatora odbierającego odpady i ile miałoby to kosztować. Gmina wielkości Polkowic spokojnie jest w stanie zorganizować odbiór odpadów we własnym zakresie. Gorzej z małymi gminami pokroju Radwanic, Przemkowa itp. Nie ma możliwości powoływania do życia własnego przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej czy oczyszczania miasta. Ale np. można wynegocjować inne umowy z nowym operatorem, który świadczyłby usługi dla Polkowic. Na pewno nie będzie przyzwolenia na wzrost kosztów, które musieliby ponosić mieszkańcy gminy Przemkowa.

Kwestia zorganizowania gospodarkami odpadami zdominuje z pewnością pierwsze powakacyjne sesje Rad Gmin .

ZGZM powstał w 1994 roku, a tworzyły go gminy: Polkowice, Chocianów, Gaworzyce, Grębocice i Radwanice. Potem dołączyły kolejne: Przemków oraz gminy z powiatu głogowskiego: Pęcław i Jerzmanowa. Początkowo głównymi zadaniami, jakie stały przed ZGZM były m.in.: stworzenie Powiatu Polkowickiego w granicach związku, walka z bezrobociem, współpraca w zakresie budownictwa komunalnego, ochrony środowiska, oświaty i kultury. Wszystko zmieniło się w 2012. Gminy obligatoryjnie przejęły wtedy obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów. Samorządy tworzące ZGZM przekazały te zadania Związkowi...

Powiązane wpisy