Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Radni pochylą się nad projektem uchwał o likwidacji punktów przedszkolnych

POLKOWICE. Sporo poruszenie na terenie Polkowic i gminy spowodował program najbliższej Sesji Rady Gminy przewidzianej na wtorek 25 lutego. Wśród uchwał nad którymi mają się pochylić polkowiccy radny i głosować są uchwały o zamiarze LIKWIDACJI PUNKTÓW PRZEDSZKOLNYCH. Sprawa dotyczy punktów w przedszkolnych w Suchej Górnej, Tarnówku, Kaźmierzowie, Jędrzychowej, Trzebczu i punktu przedszkolnego "Pszczółki" w Polkowicach. - Nie ma powodów do obaw - zapewnia Roman TOMCZAK, rzecznik polkowickiego Ratusza.

Radni pochylą się nad projektem uchwał o likwidacji punktów przedszkolnych

- Na najbliższą sesję przygotowano projekty uchwał w sprawie likwidacji 6 punktów przedszkolnych utworzonych w 2009 roku na podstawie stosownych uchwał Rady Miejskiej w Polkowicach - wyjaśnia Roman TOMCZAK, rzecznik prasowy polkowickiego Ratusza. - Punkt przedszkolny, poza oddziałami przedszkolnymi w przedszkolach i oddziałami przedszkolnymi przy szkołach podstawowych, stanowi odrębną formę wychowania przedszkolnego. Jego przekształcenie lub likwidacja wymaga przeprowadzenia procedury określonej w art. 89 ustawy Prawa oświatowego, czyli podjęcie uchwały przez organ stanowiący gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego kuratora oświaty oraz powiadomienia rodziców dzieci uczęszczających do tych punktów.  Za wyjątkiem Punktu Przedszkolnego w Jędrzychowie, który aktualnie funkcjonuje, w pozostałych punktach od roku 2014-2016 nie prowadzony był nabór dzieci, gdyż Dyrektorzy szkół i przedszkoli, którym podporządkowano te punkty wystąpili do Burmistrza o wyrażenie zgody na przekształcenie punktu przedszkolnego w oddział przedszkolny. Zgoda taka wówczas została wyrażona, jednak nie zostały przygotowane stosowne uchwały Rady Miejskiej w Polkowicach. Mając na uwadze powyższe brak było podstaw do wykreślenia z ministerialnej ewidencji placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Polkowice, co skutkuje koniecznością sporządzania zerowych sprawozdań.  Dzieci z obwodu działania ww. punktów przedszkolnych realizują wychowanie przedszkolne w tych samych obiektach ale w formie zamiejscowych oddziałów przedszkolnych, których utworzenie nie wymaga uchwały organu stanowiącego. Decyzja o utworzeniu oddziału zamiejscowego podejmowana jest na etapie tworzenia arkusza organizacyjnego danego przedszkola, po uwzględnieniu liczby chętnych dzieci zgłoszonych w trakcie naboru na kolejny rok szkolny.
Głównym powodem przygotowania tych projektów uchwał jest konieczność uporządkowania struktury organizacyjnej placówek przedszkolnych w naszej gminie oraz formalne usankcjonowanie stanu faktycznego. Dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym te zmiany nie będą w żaden sposób odczuwalne.- kończy sensowne wyjaśnienie Roman Tomczak.

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie projektu uchwały likwidacji punktu przedszkolnego we wsi Trzebcze:

UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 11 stycznia 2017 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) szkoła publiczna, w tym także punkt przedszkolny, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, a w przypadku punktu przedszkolnego rodziców dzieci uczęszczających do tego Punktu oraz właściwego kuratora oświaty.
Punkt Przedszkolny "Różyczki" w Trzebczu utworzony został na podstawie Uchwały Nr XXV/273/09 Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 25 sierpnia 2009 r. w sprawie utworzenia
Punktu Przedszkolnego „Różyczki” w Trzebczu i ustalenia jego organizacji. Jako siedzibę Punktu wskazano pomieszczenie w świetlicy wiejskiej w Trzebczu (Trzebcz nr 8), natomiast nadzór nad Punktem powierzono dyrektorowi Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Polkowicach.
Głównym celem i powodem przygotowania niniejszego projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Punktu Przedszkolnego "Różyczki" w Trzebczu jest wola uporządkowania struktury organizacyjnej placówek wychowania przedszkolnego w gminie Polkowice oraz formalne usankcjonowanie rzeczywistego stanu faktycznego. Do Punktu Przedszkolnego w Trzebczu od 2016 roku nie uczęszczają dzieci. Dzieci w wieku przedszkolnym zamieszkujące w Trzebczu i miejscowościach sąsiednich mogą uczęszczać do oddziału zamiejscowego Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Polkowicach z siedzibą w tym samym miejscu, co wnioskowany o likwidację Punkt Przedszkolny. Aktualnie do oddziału zamiejscowego Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Trzebczu uczęszcza 12 dzieci, w tym czworo 3-latków, pięcioro 4-latków, dwoje 5-latków oraz jedno dziecko w wieku 6 lat. Są więc jeszcze 3 wolne miejsca.
Likwidacja Punktu Przedszkolnego "Różyczki" nie spowoduje ograniczenia liczby miejsc w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego w takim stopniu, że zabraknie ich dla wszystkich chętnych.
W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest w pełni zasadne, zasługuje na uwzględnienie i nie wywołuje żadnych skutków finansowych.

Tyle uzasadnienie projektu uchwały...
Wojciech FENRICH sołtys wsi Trzebcze: - Projekt uchwały nad którą pochylą się radni z pewnością bulwersuje, ale uzasadnienie projektu uchwały - chociaż mogłoby być napisane mniej urzędniczym językiem - uspokoiło mnie. Rozmawiałem na ten temat z panią dyrektor Przedszkola nr 2 w Polkowicach, która rozwiała moje wątpliwości. Mówiąc prościej punkt przedszkolny zostanie przekształcony w oddział Przedszkola nr 2 w Polkowicach i będzie placówka mogła prowadzić nabór dzieci do oddziału we własnym zakresie. oczywiście pojawię się na sesji, bo zobligowali mnie do tego mieszkańcy naszego sołectwa.

Powiązane wpisy