Polkowice gotowe do wojny z koronawirusem
POLKOWICE. Nie ma przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem w powiecie polkowickim – informuje Zenona Jasiurkowska, dyrektor Powiatowej Stacji Saniatarno-Epidemiologicznej w Polkowicach. Wszystkie instytucje powiatowe i gminne zostały postawione w stan gotowości. Wydarzenia kulturalne i sportowe odwołano. W Urzędzie Gminy Polkowice spotkał się sztab kryzysowy. Szefowie różnych polkowickich instytucji omawiali kwestie związane z obecnym zagrożeniem w postaci koronawirusa.
– Naszym zadaniem jest, by wszyscy mieszkańcy otrzymywali rzetelne informacje. Musimy też na bieżąco dostosowywać się do zaleceń służb sanitarnych – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Co wiemy o korona wirusie?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką (powyżej 38,5 stopni Celsjusza), suchym kaszlem, dusznościami oraz problemami z oddychaniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową.
– Wirus jest typowym pasożytem. Nie jest w stanie długo przeżyć poza organizmem żywiciela – tłumaczy dyrektor Jasiurkowska z polkowickiego SANEPID-u. – Na rękach może on przetrwać do dwunastu godzin – dodaje.
Higiena jest najważniejsza
Aby ochronić się przed zakażeniem ważne jest dokładne i prawidłowe mycie rąk, ciepłą wodą i mydłem przez minimum 30 sekund.
– Pamiętajmy, że jest to wirus, a nie bakteria. Zatem środki antybakteryjne na niego nie działają – tłumaczy dyrektor Jasiurkowska. – Należy również unikać dotykania oczu, nosa i ust – dodaje.
Co robić, gdy podejrzewamy u siebie COVID-19?
Najpierw należy zastanowić się, czy spełniamy trzy warunki, które świadczą o ryzyku. W tym celu odpowiedzmy sobie na pytanie czy w ciągu ostatnich 14 dni przebywaliśmy na obszarach objętych wirusem lub mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, czy mamy podwyższoną temperaturę, duszności, kaszel powinniśmy:
– bezzwłocznie powiadomić polkowicki SANEPID pod numerem: 76 746 22 46 lub 669 166 699
– lub zadzwonić do straży miejskiej 986 lub 76 746 40 24
– można też zadzwonić na ogólnopolską infolinię dotyczącą koronawirusa pod nr 800 190 590
Ważne, by z objawami nie wychodzić do miejsc użyteczności publicznej. Nie należy na pewno iść do przychodni. Jeśli czujemy taką potrzebę, możemy własnym transportem zgłosić się do jednego z czterech szpitali zakaźnych w naszym rejonie. Najlepiej jednak zostać w domu i zadzwonić do odpowiednich służb. Ważne też, aby nie ukrywać informacji.
– Osoby, które poddają się kwarantannie to ludzie mądrzy i odpowiedzialni – tłumaczy dyrektor Jasiurkowska. – Najważniejsze, by przerwać łańcuch rozprzestrzeniania się wirusa. A tylko nie pozwalając na przenoszenie się go na kolejne osoby, możemy tego dokonać – kwituje.
Seniorzy – grupa największego ryzyka
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Zaleca się, by seniorzy pozostawali w domach i zrezygnowali z uczestniczenia w różnego typu wydarzeniach oraz ograniczyli korzystanie z przestrzeni publicznej.
– Lepiej w tym czasie nie przychodzić do przychodni. Jest możliwość korzystania z konsultacji telefonicznej. W tej chwili uruchomiliśmy również możliwość konsultacji telefonicznych z lekarzami specjalistami – mówi Waldemar Sułek, prezes PCUZ.
Po pierwsze profilaktyka
Wszystkie instytucje gminne stosują się do kolejnych zaleceń rządowych. Między innymi Polkowickie Przedsiębiorstwo Komunalne, Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej, Zakład Komunikacji Miejskiej, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych poinformowały nas, że zastosowały wymagane procedury, jak:
– wywieszono informację z wytycznymi ministerstwa zdrowia na różnych obiektach,
– zakupiono dodatkowe środki do dezynfekcji rąk i umieszczono je w różnych punktach w siedzibach tych instytucji,
– kilka razy dziennie dezynfekowane są poręcze oraz klamki,
– ZKM pilnuje, by autobusy były czyste i często dezynfekowane.
– Są one dezynfekowane regularnie, każdorazowo przy obsłudze na zajezdni pomiędzy kursami – mówi Maciej Ciszelski, zastępca dyrektora ZKM w Polkowicach. – Procedurze odkażania podlegają szczególnie elementy, których najczęściej dotykają pasażerowie, czyli poręcze, przyciski i uchwyty – dodaje.
– Proponujemy mieszkańcom w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny. Dobrze, by zgłaszać się wyłącznie w sprawach pilnych (np. zgłoszenie zgonu). Wstrzymać się z uroczystościami rodzinnymi – informuje Mariola Adamczyk-Felkel, kierownik polkowickiego Urzędu Stanu Cywilnego.
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych (PCUZ)
Oprócz wspomnianej wcześniej możliwości konsultacji telefonicznych, władze przychodni zachęcają do korzystania z aplikacji mobilnej, w celu pozyskania recept. W budynku przychodni wyznaczono też specjalne miejsce – IZOLATORIUM – do którego będzie prowadzony potencjalnie zakażony chory. Personel medyczny został wyposażony w kombinezony ochronne, gogle, maseczki z filtrem oraz rękawiczki. Placówka zamknęła również Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla odwiedzających.
Zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków
Placówki oświatowe zostaną całkowicie zamknięte od poniedziałku 16 marca do 25 marca. Natomiast jutro i w piątek będą prowadzone wyłącznie zajęcia opiekuńcze po to, by dać pracującym rodzicom czas na znalezienie opieki.
– Rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać z dodatkowych czternastu dni zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem zdrowym – Alicja Kamecka, dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury UG Polkowice. – Podczas konferencji nie było mowy o dzieciach starszych. Jedyne zalecenie ze strony ministerstwa, to możliwość wykorzystania tych 60 dni opieki nad dzieckiem chorym. Tu pojawia się problem, ponieważ żaden lekarz nie wyda takiego zaświadczenia, jeśli dziecko jest zdrowe – dodaje.
Zgodnie ze specustawą: „pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”.
Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.zus.pl.
– Była też rekomendacja ze strony rządu, aby dzieci nie traktowały tego jako ferii oraz by nie kumulowały się w galeriach i innych miejscach – mówi dyrektor Kamecka. – Pojawiła się też propozycja, by nauczyciele wysyłali dzieciom drogą internetową zadania domowe – dodaje.
Nauczyciele pozostają w dyspozycji dyrektorów i w gotowości do pracy. W budynkach placówek oświatowych nadal pracę ma wykonywać kadra administracyjna.
Zamknięte Centrum Kultury, biblioteka i Aquapark. Odwołane wydarzenia
Ze względu na decyzję premiera, dyrektor Bogusław Godlewski zadecydował o zawieszeniu Centrum Kultury w Polkowicach i odwołaniu wszystkich, organizowanych przez tę instytucję wydarzeń w tym Polkowickich Dni Teatru. Zamknięto również Kino.
– Zwrot biletów zakupionych na wydarzenia odbywające się w tych dniach możliwy jest w kasie w Galerii „Rynek 26” oraz w kasie znajdującej się w ośrodku kultury przy ul. Skalników 4 w Polkowicach – podaje polkowickie centrum kultury. – O dalszych decyzjach i działaniach będziemy informować państwa na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
Wszystkie wydarzenia sportowe, zaplanowane na najbliższe tygodnie zostały odwołane lub będą odbywać się bez publiczności. Podjęto również decyzję o częściowym zamknięciu Aquaparku. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje wyłącznie część rehabilitacyjna.
Więcej informacji na temat odwołanych wydarzeń w gminy Polkowice można znaleźć tu: https://tiny.pl/tb9s5