Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Samorządy zrzucają się na łóżko respiratorowe

GRĘBOCICE/POLKOWICE. Samorządowcy powiatu polkowickiego i głogowskiego postanowili zakupić specjalne tzw. łóżko respiratorowe dla szpitala powiatowego w Bolesławcu. Koszt urządzenia to ok. 250 tysięcy (respirator plus oprzyrządowanie). Z inicjatywą wyszedł wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński po rozmowie z Waldemarem Sułkiem, prezesem PCUZ w Polkowicach. - Wiemy , że PCUZ współpracuje ze szpitalem w Bolesławcu i kiedy prezes Sułek zaproponował nasze wsparcie dla bolesławieckiej placówki, która jest na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 postanowiłem wspólnie z innymi kolegami samorządowcami aby niezbędne do leczenia łóżko respiratorowe zakupić - mówi wójt Roman Jabłoński. 

Samorządy zrzucają się na łóżko respiratorowe

Na hasło wójta Jabłońskiego umownej "zrzutki na respirator" natychmiast odpowiedzieli gospodarze Polkowic, Powiatu Polkowickiego, Przemkowa, Radwanic, Kotli czy Żukowic. 

- Nie było najmniejszych wątpliwości iż w czasach pandemii samorządowcy muszą służbie zdrowia w każdej formie - powiedział Jerzy SZCZUPAK, burmistrz Przemkowa przeznaczając  rezerwy budżetowej gminy 15 tysięcy na "zrzutkę na respirator".

Z powodów formalno-prawnych ciężar zakupienia łóżka respiratorowego weźmie na siebie samorząd Polkowic i burmistrz Łukasz PUŹNIECKI, a następnie samorządowcy , którzy zadeklarowali wsparcie dla akcji przekażą pieniądze Polkowicom.

W bolesławieckim szpitalu utworzono specjalny oddział zakaźny gdzie umieszcza się pacjentów z całego regionu z  podejrzeniem koronawirusa. Umieszcza się tam m.in. mieszkańców zarażonych COVID-10 z Zagłębia Miedziowego.

Sztuczne płuco, bo tak się nazywa często respirator, to urządzenie, które wspomaga lub całkiem zastępuje mięśnie pacjenta biorące udział w oddychaniu. Dzięki respiratorowi wymuszane jest oddychanie nawet w przypadkach, kiedy w pacjent w wyniku urazu lub podaniu leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, nie jest w stanie w ogóle samodzielnie oddychać. Sztuczne płuco pomaga także w sytuacjach, kiedy pacjent oddycha, ale nie jest w stanie zapewnić swojemu organizmowi wystarczającej dawki tlenu. Obecnie duże zastosowanie mają respiratory transportowe, które jeżdżą w ambulansach. To forma aparatu, który pozwala na wentylację pacjenta po zaintubowaniu lub przez maskę.

 

Powiązane wpisy