Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Odwołane imprezy, utrzymane inwestycje, gminny program antykryzysowy. Chocianów na wojnie z pandemią!

CHOCIANÓW. Epidemia szaleje, zbiera krwawe żniwo także w Polsce i w naszym regionie. Chocianów zastosował się do wszystkich zaleceń i nakazów wydanych przez rząd w związku z trwającą w Europie pandemią. Zamknięte są parki, restauracje, biblioteka, centrum kultury, sprawy urzędowe łatwiej załatwić drogą elektroniczną lub telefonicznie, a we Mszy Świętej można uczestniczyć nie wychodząc z domu. Wszystko po to, aby możliwie ułatwić mieszkańcom naszej gminy czas narodowej kwarantanny. Dzisiaj o propozycjach gminy Chocianów na trudne dni, tygodnie i miesiące poinformował burmistrz Tomasz Kulczyński i skarbnik Stanisława Potoczna.

Odwołane imprezy, utrzymane inwestycje, gminny program antykryzysowy. Chocianów na wojnie z pandemią!

- Będziemy musieli zweryfikować  wszystkie plany wydatkowe naszego budżetu - powiedział Burmistrz Tomasz Kulczyński - podjąłem decyzje o tym, że będziemy wspierali naszych przedsiębiorców - dodaje włodarz.

Imprezy zakazane, oszczędności po połączeniu

Wśród propozycji oszczędności możemy znaleźć m.in. rezygnację z organizacji jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych i sportowych. Jak zaznacza burmistrz "na chwilę obecną nie mamy żadnej formalnej i prawnej możliwości organizacji imprez masowych", dlatego w tym roku nie odbędzie się m.in. popularne w regionie Święto Jagody. Włodarz Chocianowa zaznacza jednocześnie, że "jeżeli sytuacja z koronawirusem będzie się stabilizowała, to będziemy mogli na spokojnie realizować to, co do tej pory i wspólnie rozwijać wydarzenia kulturalne w naszej gminie".

Kolejnym ważnym punktem na mapie sugerowanych na czas zarazy rozwiązań są propozycje połączenia instytucji gminnych, np. Biblioteki Publicznej z Regionalnym Centrum Kultury czy Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego z Miejskim Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a także rezygnacji z funkcjonowania spółki Stal Chocianów, co oznacza, że tutejszy klub zostałby w rękach stowarzyszenia, tak jak było do tej pory. W przypadku tutejszej biblioteki burmistrz zaznaczył także, że papierowe wersje książek będą sukcesywnie zastępowane e-bookami i audiobookami.

- Będę rekomendował Radzie połączenie PWK z MZGKiM, wszystko po to ażeby była to jedna silna i zwarta jednostka, która w razie czego jest w stanie zapewnić Państwu niezbędne potrzeby takie jak zarządzanie chociażby czystością w mieście oraz dostawy wody, żeby to wszystko było skoordynowane - mówi Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński - Będę proponował zmniejszenie wynagrodzenia członkom rady nadzorczej .

Obiecane inwestycje bez zmian

Na decyzjach, które dotyczą wszystkich mieszkańców miasta i gminy nie ucierpią obiecane w kampanii inwestycje. Dobrym przykładem są tutaj ogłoszone przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej kanalizacji w miejscowościach Pogorzeliska, Parchów, Chocianów, Trzebnice, Chocianów, Żabice i Ogrodzisko, czy najnowszy przetarg na monitoring i Wi-Fi.

Burmistrz  zaznaczył także, że nie wiadomo kiedy do Chocianowa powróci bezpłatna komunikacja, która wstrzymana została w związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Decyzję o wstrzymaniu Lubińskich Przewozów Pasażerskich podjęli urzędnicy tutejszego ratusza dwa tygodnie temu.

- Nic nie wskazuje na to, żeby bezpłatna komunikacja, nad czym też bardzo ubolewam, bo jest to mój sztandarowy program wyborczy, powróciła w najbliższym czasie - zaznacza Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński - zrobimy wszystko, co w naszej mocy, abyśmy byli też ewentualnie zabezpieczeni na okoliczność utworzenia własnej komunikacji.

Gminna tarcza antykryzysowa

Skarbnik Miasta i Gminy Chocianów Stanisława Potoczna przedstawiła z kolei pakiet przygotowany dla przedsiębiorców, który jest odpowiedzią na potrzeby tej najbardziej poszkodowanej grupy podatników. W związku z prowadzeniem przez rząd licznych zakazów w funkcjonowaniu wielu zakładów, restauracji i usługodawców tutejszy magistrat postanowił uzupełnić krajowy program tarczy antykryzysowej.

Pakiet przewiduje m.in. renegocjacje wysokości lub nawet umorzenie czynszu dzierżawnego za lokal lub grunt stanowiący własność gminy za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku dla mikro i małych przedsiębiorców, na indywidualny wniosek potrzebującego, czy odroczenie i rozłożenie na raty podatku od nieruchomości za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku oraz podatków od środków transportowych za 2020 rok z ostatecznym terminem spłaty do 15 grudnia 2020 roku również na indywidualny wniosek potrzebującego.

- Udzielenie wskazanej pomocy jest uzależnione od złożenia wniosku razem z wymaganymi przepisami prawa dokumentami - podkreśla Skarbnik Stanisława Potoczna - w stosunku do poszczególnych przedsiębiorców podstawą decyzji będzie szczegółowa analiza sytuacji, wpływ udzielonej pomocy na interes publiczny i przedsiębiorcy oraz poziom pomocy publicznej otrzymanej w ciągu 3 kolejnych​ lat licząc od daty złożenia wniosku o zastosowanie ulgi, a każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie - dodaje.

Ponadto dla faktur poniżej 15 tysięcy złotych złożonych do zapłaty począwszy od 1 kwietnia 2020 roku wszystkie jednostki organizacyjne gminy będą dokonywały płatności za faktury na rzecz przedsiębiorców bez stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Udogodnienie nie będzie stosowane do faktur powyżej 15 tysięcy złotych brutto, które dotyczą towarów i usług wrażliwych jak paliwo, stal, węgiel, aparaty telefoniczne i tablety czy usługi budowlane, których obowiązek opłacania przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności wynika z przepisów prawa.

 

Powiązane wpisy