Zmiana na fotelu wicestarosty
POLKOWICE. Wczorajsza sesja Rady Powiatu Polkowickiego była ostatnią na której radny Krzysztof Nester występował w roli wicestarosty. Nowym wicestarostą polkowickim został Jan Wojtowicz. Nowy zastępca starosty Kamila CIUPAKA już planuje już nowe otwarcie powiatu polkowickiego w kierunku pozyskania środków na Odnawialne Źródła Energi, m.in. dzięki przystąpieniu powiatu polkowickiego do Klastra Energii. Kolejnym zakresem na którym ma się skupić będzie transport publiczny. - Poza wymienionymi obowiązkami dużą uwagę skoncentruję na planowanym ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), który przewiduje realizację zintegrowanych projektów na potrzeby gmin i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie, a mam tu na myśli inwestycje w ścieżki i trasy rowerowe - mówił Jan Wojtowicz.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na Wydziale Nauk Ekonomicznych, gdzie uzyskał tytuł magistra zarządzania. Ukończył również Krakowską Szkołę Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku MBA in Community Management. Na swojej ponad trzynastoletniej ścieżce zawodowej pełnił funkcje kierownicze dając się poznać jako skuteczny strateg, wizjoner i realizator wielu inicjatyw. Obecnie radny powiatu polkowickiego. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Polkowickiego. Od marca 2019 zatrudniony w Urzędzie Gminy Polkowice na stanowisku pełnomocnika burmistrza Polkowic ds. górnictwa i komunikacji.
Na sesji Rada Powiatu Polkowickiego jednogłośnie wyraziła wotum zaufania dla zarządu powiatu. Po wykonaniu budżetu za 2019 rok w kasie powiatu zostało rekordowe 10,5 mln. złotych nadwyżki. Pokryje ona część zadłużenia, które wynosi 18 milionów złotych. Pięcioro kandydatów ubiega się o rodzicielstwo zastępcze. W ramach współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Poradnictwa Psychologiczno–Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Polkowicach rodzinom zastępczym zapewniono diagnozę psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną. Obecnie na terenie powiatu polkowickiego jest ich 17, a siedem osób się usamodzielniło. Utworzono trzy miejsca pracy dla niepełnosprawnych.
Program Rozwoju Społeczno-Gospodarczego opiera się na czterech filarach. W ramach jednego z nich 29 osób skorzystało z opieki wytchnieniowej, co przełożyło się na niemal 1500 godzin. Wsparcie polegało na możliwości skorzystania z doraźnej, czasowej pomocy w formie specjalistycznego poradnictwa psychologicznego, terapeutycznego oraz nauki w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. W ubiegłym roku wyremontowano kościoły w Brunowie i Grodowcu oraz wyremontowano jeden z dachów w Jędrzychowie.