PCUZ będzie badać region pod kątem cukrzycy
POLKOWICE. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych wygrało konkurs na realizację projektu, który pozwoli przebadać ok 6000 mieszkańców z terenu całego Zagłębia Miedziowego pod kątem cukrzycy. Projekt jest dotowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Jego koszt ponad 2,8 mln zł. PCUZ postarało się o prawie całkowitą dotację. RPO pokryje 95% kosztów.
„Za(stop)ujmy cukrzycę w Zagłębiu Miedziowym” to nazwa projektu, którym Polkowickie Centrum usług Zdrowotnych wygrało konkurs na dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 -2020 z zakresu „Aktywne i zdrowe starzenie się”.
Całkowita wartość projektu to ponad 2 mln 856 tys. złotych, wartość dofinansowania to blisko 2 mln 714 tys. złotych. Program ruszy 1 października i będzie realizowany do 30 czerwca 2023.
- Udział w programie mogą wziąć mieszkańcy subregionu legnicko – głogowskiego w wieku od 35 do 64 lat, u których dotąd nie stwierdzono cukrzycy typu 2. Uczestnicy projektu powinni być zatrudnieni lub deklarować chęć podjęcia pracy. Ponadto do udziału w programie mogą zgłosić się ci, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie mieli wykonywanych w ramach NFZ badań z zakresu stężenia glukozy we krwi i testu obciążenia glukozą. Uczestnicy projektu będą to głównie osoby z nadwagą i otyłością, nieaktywne fizycznie, ze stwierdzoną hiperglikemią, z nadciśnieniem tętniczym, panie, które miały cukrzyce ciążową lub urodziły dziecko poniżej 4 kg, ale też ci, u których w rodzinie występuje cukrzyca – informuje Waldemar Sułek, prezes zarządu PCUZ.
- Zanim projekt ruszy, będzie promowany na terenie legnicko - głogowskim. Kampania promująca projekt ma być prowadzana tak, by pokonać bariery i dotychczasowe stereotypy, by zachęcić szczególnie mężczyzn do poddawania się profilaktycznym badaniom. Mobilizowanie do udziału w projekcie odbędzie się na różnych płaszczyznach i w różnej formie na terenie poszczególnych samorządów Zagłębia Miedziowego. Wykorzystane mają być różnorodne środki przekazu, które pozwolą dotrzeć do mieszkańców nawet tych odizolowanych od internetu czy do osób niepełnosprawnych. Ci, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w programie, zostaną poddani badaniom przesiewowym. Będą mogli skorzystać z konsultacji z lekarzem, porad dietetycznych i diabetologicznych – dodaje Waldemar Sułek.
Cukrzyca jest obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych w Polsce. Nieleczona i niestwierdzona na czas powoduje poważne zmiany, dysfunkcje, uszkodzenia narządów, amputacje, otyłość, osłabienie wzroku i szereg innych.
Uczestnicy programu realizowanego przez PCUZ będą mieli odpowiednią wiedzę na temat stanu zdrowia, ale też działań związanych z cukrzycą, o eliminowaniu ryzyka zachorowania na tę chorobę. Projekt będzie realizowany we współpracy z Dolnośląskim Oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego.
Projekt „Za(stop)ujmy cukrzycę w Zagłębiu Miedziowym” nie jest jedynym działaniem prezesa zarządu PCUZ związanym z tą chorobą. Waldemar Sułek, pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych w MCZ Lubinie, współrealizował projekt „Słodka Julka”, który pozwolił przebadać blisko 7500 dzieci z 14 miejscowości Zagłębia Miedziowego pod kątem wczesnego wykrywania cukrzycy, wyedukował najmłodszych, ale też przeszkolił ponad 500 nauczycieli. Projekt ten objęty był patronatem Ministerstwa Edukacji.
fot. PCUZ